Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 3 ile son on yılın tepesinde

0

Euro Bölgesi’nde Covid-19 önlemlerinin gevşemeye devam ettiği ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 3’le son on yılın en yüksek düzeyine çıktı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin ağustos ayı yıllık enflasyonuna ait öncü dataları yayımladı.

Buna nazaran, Euro Bölgesi’nde temmuzda yüzde 2,2 olan yıllık enflasyon, ağustosta yüzde 3 olarak ölçüldü.

  • Tüketici fiyatları temmuzda yüzde 1,80 arttı, enflasyon yıllık bazda yüzde 18,95 oldu

Euro Bölgesi’nde ağustos ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 15,4 ile güçte gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 2,7 ile güç dışı sanayi eserleri, yüzde 2 ile besin, alkol ve tütün eserleri ve yüzde 1,1 ile hizmetler izledi.

Enflasyon, ağustos ayında Almanya’da yüzde 3,4, Fransa’da yüzde 2,4, İspanya’da yüzde 3,3, İtalya’da yüzde 2,6, Hollanda’da yüzde 2,7 ve Belçika’da yüzde 4,7 olarak kestirim edildi.

Yüzde 3’lük oran Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon amacı olan yüzde 2’nin bir epey üzerinde ama banka idaresi bu artışın süreksiz olduğu görüşünde.

Ekonomistler de enflasyonun ekonomilerdeki tekrar açılma ile artan talebe rağmen tedarik zincirlerindeki problemlerden kaynaklandığını düşünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku