Euro Bölgesi’nde iktisada ve hizmet dalına olan inanç tepe yaptı

0

Investing.com – Euro Bölgesi’nde Mart ayında pandemi nedeniyle 100,0 büyüme eşiği altına inen ekonomik itimat endeksi, bir yıl sonra yine bu eşik üzerine çıktı. Nisan ve Mayıs’ta da yükselen endeks, Haziran’da 117,9 düzeyine çıkarak 1990 sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Salgında durma noktasına gelen ekonomik aktivitelerin hızlanması, aşılanma oranının artması ve dayanaklarla toparlama gösteren iktisada dair beklentiler de hayli uygun.

Hizmet itimat endeksi 17,9 düzeyine yükselerek Şubat 2018’deki seviyeyi de aşarken sanayi inancı de tekrar tepe yaptı. Pandemi periyodundan en çok etkilenen hizmet kesiminin gevşemeyle bir arada tepe yapması gelecek aylarda da yükselişin devam edeceğine işaret ediyor.

Euro Bölgesi ülkelerinde toparlanma suratı epeyce güzel, lakin nakdî dayanakların devam etmesi gerektiğini belirten siyaset yapıcılar için canlanan talep ve istihdam iktisadın en kıymetli alanları olarak görülüyor.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku