Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon %2,2 oldu

0

Investing.com – Euro Bölgesi’nde Mayıs ayında %2 düzeyine çıkan enflasyon, Haziran’da %1,9 ve Temmuz’da %2,2 oldu. Temmuz enflasyon oranı son yılların doruğu olurken bugün açıklanan son okunmada da %2,2 oranı teyit edildi. Aylık bazda %0,1 gerileyen TÜFE, Kasım sonrası birinci kere aylık oranda azalma gösterdi. Güç hariç kısmı kapsayan Çekirdek TÜFE de %0,4 düşüşle Ocak sonrası birinci gerilemeyi gösterdi.

Euro Bölgesi’nde pandemi nedeniyle hem merkez bankası varlık alımlarına başladı hem de ülkeler özelinde takviye paketleri hazırlandı. Bölge enflasyonunda global besin ve güç fiyatlarındaki yükselişin tesirine ek olarak kısıtlamaların kaldırılmasıyla hizmet dalına olan talebin artması da enflasyonu destekliyor.

Pandemi öncesi %2 düzeyini amaç olarak izleyen Avrupa Merkez Bankası için son aylarda gaye üzerine çıkan enflasyonda devam edecek sert bir yükseliş mümkünlüğü zayıf görüldüğü için banka şimdilik ek önlemler alma taraftarı değil.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku