Euro, dolar karşısında son iki ayın en düşük düzeyine geriledi

0

Investing.com –  Avrupa Merkez Bankası, son toplantısında varlık alımlarına devam kararı verirken bölgeye dair ekonomik göstergelerde ise daha optimist olduklarını belirtti.

Fed ise, bu haftaki FOMC toplantısında 120 milyar dolarlık varlık alımına devam kararı alsa da azaltımını konuşmaya başladı ve yetkilerinin varsayımlarının yer aldığı noktasal grafikte ise 2023 için iki faiz artışı ön görüldü. Fed’in enflasyona bağlı daha erken sıkı para siyasetine geçeceği beklentisi bu hafta doları yükseltti. Haftaya 1,21 düzeyinde başlayan EUR/USD paritesi bugün günün birinci yarısında 1,1886’ya gerileyerek 13 Nisan sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Paritenin 2021 yılının birinci yarısındaki performansı şöyle:

  • Yılın birinci çeyreğini düşüşle kapatan parite bu periyotta en yüksek 1,2350’yi en düşük 1,17’yi gördü.
  • Nisan ve Mayıs’ta kayıplarını silerek 1,2265’e yükseldi.
  • Haziran ayı içinde en yüksek 1,2254’ü görürken en düşük düzey olan 1,1886’yı ise bugün gördü.
  • Parite bu ayki düşüşüyle bir arada yıllık bazda %2,5 geriledi.

Pandemi öncesi (Şubat 2020) 1,08 düzeyi yakınında süreç gören parite, pandemi nedeniyle merkez bankalarının genişlemeye gitmesi ve doların paha kaybetmesiyle yükselişe geçti. Paritede orta vadede 1,17 düzeyi takviye olarak görülürken 1,20-1,2050 aralığı ise kısa vadede direnç olarak takip ediliyor.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku