Euro, dolar karşısında yaklaşık 5 ayın en düşük düzeyine geriledi

0

Investing.com –  Güçlü istihdam verisi ve erken sıkılaşma beklentileri ile dolar, global piyasalarda yükselişte. Gelişmiş ülke paraları karşısındaki pahası ölçen ABD Dolar Endeksi bugün 93,14 düzeyine çıkarak son 3 haftanın en yükseğini görürken euro ise, zayıflayan yatırımcı itimadının akabinde bugün düşüşe geçti.

Euro Bölgesi’nin en güçlü iktisadına sahip olan Almanya’da yatırımcıların iktisadın yakın periyoduna dair bakışını ölçen ZEW Hissiyatı Ağustos ayında 63,3’ten 40,4’e gerileyerek Kasım sonrası en düşük düzeye indi. Yatırımcı itimadı Mayıs ayında 84,4 ile tepe yapmasının akabinde Haziran’da 79,8’e Temmuz’da ise 63,3’e geriledi, ancak Ağustos ayındaki bu sert düşüşte ise delta varyantı başta olmak üzere artan hadiseler tesirli oldu.

Aşılanma oranı çok yüksek olan İsrail ve İngiltere’de artan hadise sayısının Almanya’da da tesirli olması, yakın vakitte yeni kısıtlamaların uygulanabileceği telaşına neden olduğu için yatırımcı gözünde de gelecek periyoda dair beklentiler zayıfladı.

Düşük bilgi ile bugün gerileyen euro, dolar karşısında 1,1710’a gerileyerek 31 Mart sonrası taban seviyeyi gördü. Paritenin Ağustos ayı kaybı %1,3 olurken sene başı kaybı ise %4.

Parite yıl içinde en yüksek seviyeyi 1,2352 ile 6 Ocak’ta, en düşük seviyeyi 1,1702 ile 31 Mart’ta gördü. Yıl içinde test edilen bu takviyenin kırılması durumunda Kasım ayı taban düzey olan 1,1610 takviye olarak izleniyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku