Facebook, antitröst davasının reddi ile piyasa öncesinde yükseldi

0

Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Facebook (NASDAQ:FB) Salı günü yüksek süreç gördü. Federal bir yargıç, ABD hükümeti ile birçok eyaletin şirkete karşı açtığı antitröst davasını reddetti.

Paylar, karardan ötürü bir evvelki gün yaşadığı %4,2’lik artışı büyütecek üzere görünse de piyasa öncesindeki %0,4’lük artış, payın kısa vadeli ivmesini bir nebze kaybettiğini gösteriyor.

ABD Bölge Yargıcı James Boasberg, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) davasının, “yasal olarak yetersiz” olduğunu, Facebook’un monopol üzere davrandığı istikametindeki tezleri destekleyecek kâfi delil sunmadığını söyledi. Yargıca nazaran FTC’nin tezi, FB’nin hakimiyet hissesini ölçme konusunda sistem eksikliğine sahip.

Komisyon’a, değişikliğe uğrayan bir dava açması için 30 gün verildi.

Ayrıyeten hakim, çoğunlukla başsavcıların argümanlarını getirmesi geciktiğinden ötürü 46 eyaletin farklı bir davasını da reddetti.

Bu kararlar, hükümetin yasa dışı bir halde pazarı tekelleştirdikleri, abonelerinin mahremiyetini ihlal ettikleri ve ticari nedenlerle kullanıcı bilgilerini sattıkları argümanlarıyla Büyük Teknoloji devlerinin peşini bırakmama eforlarına darbe oldu. Bununla birlikte bu isimleri eleştiren Lina Kahn’ın bu ayın başlarında FTC başkanlığına atanması, birçok kişi tarafından düzenleyicilerin, İnternet çağının en çok kazananları üzerindeki baskıyı sürdüreceğinin ve hatta yoğunlaştıracağının bir işareti olarak görüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku