Facebook davayı kazanıyor, ABD bankaları temettülerini artırıyor, Covid-19 – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Facebook yasal bir çekişmeyi kazanarak 1 trilyon dolarlık kulübe katılıyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) siyasetçileri varlık alımlarını azaltma problemini tartışıyor, ABD bankaları daha yüksek temettü vaat ediyor, OPEC+ toplantısı öncesinde ham petrol düşüşte, İngiltere Covid-19 acısını daha çok hissediyor.

İşte 29 Haziran Salı günü piyasaları hareketlendiren gelişmeler:

 1. Facebook yasal zafer kazandı

Facebook Pazartesi günü 1 trilyon dolarlık kulübe katıldı. Bir ABD yargıcı, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) toplumsal medya devine karşı açtığı antitröst davasında reddetti.

Facebook (NASDAQ:FB) Pazartesi günü %4 üzerinde artışla kapatarak birinci sefer piyasa bedelini 1 trilyon dolar üzerine çıkardı. Bu başarısı ile Apple (NASDAQ:AAPL), Microsoft (NASDAQ:MSFT), Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ortasına katıldı.

FTC, federal mahkemede Facebook’u Instagram ve WhatsApp’ı satmaya zorlayabilecek ve şirketin gelecekteki birleşme ve satın almalar için onay istemesini koşul koşabilecek kalıcı bir ihtiyati önlem arıyordu.

Bu durum, Büyük Teknoloji firmalarına karşı, devasa piyasa güçlerinin berbata kullanıldığı savlarını dizginleme emeliyle açılan çeşitli eyalet ve federal davalara birinci büyük darbe oldu.

Bununla birlikte hâkimin davadan çok şikâyeti reddettiğini belirtmek değerli. FTC’nin 30 gün içerisinde değiştirilmiş bir dava açabileceğini söyleyen yargıç, Facebook’un monopol olabileceği gerçeğine değil, FTC’nin bu hakimiyetin boyutunu hesaplamak için makul bir formül sunamamasına itiraz ettiğini de kelamlarına ekledi.

2. Borsa karışık, bankalar ilgi odağında

ABD borsası Salı günü açılışta karışık seyredecek. S&P 500 ve Nasdaq Composite, rekor düzeylerde kapattıktan sonra kimi getirilerini kaybetti.

Dow Jones 105 puan yükselirken S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 %0,6 artış gösterdi.

Ana endekslerin çoğunluğu Pazartesi günü yüksek kapattı. S&P 500, arka arda üçüncü rekor kapanışı ile %0,2 kazandı ve Nasdaq, Facebook’un elde ettiği güçlü yararlar yardımıyla yaklaşık %1 artış ile yeni yüksek düzeylere çıktı. Lakin Dow Jones Industrial Average %0,4 düşüş yaşadı.

Salı günü ilgi, bankacılık bölümü üzerinde olabilir. Fed’in gerilim testleri sonrasında ABD’li büyük bankalar, temettülerini artırmayı planladıklarını duyurdu. Citigroup (NYSE:C) temettüsünü pay başına 51 sentte değiştirmeyeceğine işaret ederek bu eğilimin aksi tarafında davrandı.

Cuma günü yayınlanacak olan tarım dışı istihdam raporu öncesinde Conference Board’un tüketici itimadı endeksi paylaşılacak.

3. ECB siyasetçileri varlık azaltımı hakkında tartışıyor

Büyük tahvil alım programını dizginlemeye başlama vakti hakkındaki tartışma, Avrupa Merkez Bankası (ECB) içerisinde yükselmeye başlıyor.

Pazartesi günü hem Almanya’dan Jens Weidmann hem de Avusturya’dan Robert Holzmann, ECB’nin 1,85 trilyon Euro pahasındaki Pandemi Acil Durum Harcama Programı’nı azaltma konusunu açıkça tartıştı.

Holzmann UBS’nin sanal etkinliğinde, “henüz bilmiyoruz lakin şu an Mart ayında bitecek üzere görünüyor” dedi.

Bununla birlikte bu iki isim, tartışmanın şahin tarafında ve İtalya’dan güvercin olduğu bilinen Fabio Panetta da cevap vermekte gecikmedi.

“Deneyimler gösteriyor ki varlık alım temposunu vaktinden evvel azaltmaya çalışmak, finansal şartların sıkılaşmasına ve daha yüksek alım temposuna yol açacaktır.”

Tartışma sürecek üzere görünüyor.

4. İngiltere yeni varyantın acısını çekiyor

İngiltere’nin yeni Sıhhat Bakanı Sajid Javid (Sacid Cavid) ağır. Selefi Matt Hancock’un ayrılmasının akabinde hafta sonu vazifeye getirilen Javid, Pazartesi günü ülkede 22.000 üzerinde yeni olay sayısı ile karşılandı. Bu sayı, Ocak ayından beri görülen en yüksek düzey.

Mayıs sonundan beri hadiseler daima artıyor. Yedi günlük ortalama 3.500 civarından 16.000 üzerine çıktı.

Yüksek bulaşıcılığa sahip delta varyantı, yeni olayların çoğunluğunu oluşturuyor ve bu da İngiltere’nin daha da kapanmasına yol açıyor. Hong Kong, Pazartesi günü yaptığı duyuruda Perşembe gününden itibaren dünyanın bu bölgesinden gelen yolcu uçuşlarının tümünü yasaklayacağını söylerken İspanya da Salı günü İngiliz ziyaretçileri, kısıtlamadan muaf yolcu listesinden çıkardı.

Javid’in Pazartesi günkü açıklamasına nazaran ülke, tüm kısıtlamaların 19 Temmuz’da resmi olarak kaldırılacağı planı ile ilerliyor. Lakin kuşkular var.

Öte yandan Nationwide’a nazaran İngiltere konut fiyatları, 2020 Haziran ayına nazaran %13,4 artışla 16 yıl içindeki en yüksek oranda artış yaşadı. Alıcılar, koronavirüs acil durum vergi indiriminin avantajını kullanarak karantina tecrübeleri sonrasında daha büyük konut arayışına girdi.

 5. Ham petrol düşüşte, OPEC+ öncesi olay sayıları artıyor

Salı günü ham petrol fiyatları düşüş yaşayarak son düzeylerden geri çekildi. Bu haftaki OPEC+ toplantısı öncesinde hadise sayıları artıyor.

WTI %0,5 düşüşle 72,57 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 73,93 dolara geriledi.

Salı günü hissiyatı baskılayan öbür gelişme, delta varyantı yüzünden yalnızca İngiltere’de değil, birçok Asya ülkesinde de artış gösteren olay sayılarıyla ilgili tasalar oldu.

Ayrıyeten Perşembe günkü toplantı öncesinde kâr realizasyonu yapan yatırımcı da bir öge oldu.

Bilhassa Bloomberg raporundan sonra Ağustos ayında üretimde artış olacağı beklentileri artıyor. Bloomberg’e nazaran kümenin Ortak Teknik Komitesi, Ağustos ayında talebin, arzı 1,7 milyon varil ile aşacağını gösteren sayıları bekliyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık stok bilgileri de arz cephesine dair bilgi sunacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku