Faiz kararı öncesi dolar/TL 8,56’ya geriledi

0

Investing.com –  Dünkü enflasyon verisinin akabinde ABD Dolar Endeksi, bir haftalık yükselişine orta verdi ve endeks 93,0 düzeyi altına geriledi. Dolardaki düşüş ve artan risk iştahı ile bugün gelişen ülke paralarında yükseliş var. Günün birinci yarısında en âlâ performans TL, baht ve pesoda görülüyor.

3 Ağustos’ta 8,2850’den tekrar yükselişe geçen kur, dün 8,69’a çıkarak son bir ayın en yüksek düzeyini gördü. Bugün ise kurda %1’e yakın düşüş var ve fiyat 8,56’ya geriledi. TL’de görülen bugünkü fiyatlanmada saat 14.00’te yapılacak PPK toplantısının tesiri var.

Ay başında faiz indirimi için tekrar açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü canlı yayında faiz konusunu pas geçmesiyle piyasalarda faizlerin sabit tutulacağı beklentisi arttı.

Faiz indirimi baskısına rağmen Nisan’dan beri faizi sabit tutan Merkez Bankasının karar metninde kullanacağı sözler yakından takip edilecek. Enflasyona vurgu yapılması ve şahin tabirler kullanılması TL’yi destekleyebilir, ama faizin sabit tutulmasına rağmen güvercin sözler kullanılarak sonraki toplantılarda indirim kapısının aralanması mümkünlüğü TL’de kıymet kaybına neden olabilir.

Piyasalar enflasyon nedeniyle merkezin son çeyrekten evvel faiz indirimine gitmesine çok mümkünlük vermiyor.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku