FCA: “Kayıt dışı kripto para borsalarına karşı dikkatli olun”

0

İngiltere’nin finansal denetçisi Mali Davranış Otoritesi (FCA), yatırımcıları şimdi FCA’e kaydolmamış 111 adet kripto para şirketine karşı uyardı. Bu kapsamdaki borsalara yatırım yapılmaması gerektiğini belirten düzenleyici, buralarda ticaret yapmayı “gerçek bir risk” olarak nitelendirdi.

FCA icra ve piyasa nezareti lideri Mark Steward, mevzu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

Bilindiği üzere 10 Ocak 2021 tarihinden itibaren, İngiltere merkezli tüm kripto para şirketleri, yasal olarak faaliyet gösterebilmek için Kara Para Aklama ve Terörle Çaba Finansmanı maddelerine uymak ve FCA’e kaydolmak zorunda. Fakat tüm bu düzenleyici tedbirlerine karşın birçok borsa şimdi bunu gerçekleştirmedi.

Yakın vakit evvel yayımlanan bir rapora nazaran, yaklaşık 2,5 milyon İngiliz yetişkin şu anda kripto para varlıkların yatırım yapmış durumda. Bu sayının artmasındaki en büyük nedenlerden birinin, COVID-19 pandemisi nedeniyle konutta kalan insanların çevrim içi olarak bu üzere faaliyetlere daha fazla vakit ayırması gösteriliyor.

Bu bahiste da açıklama yapan Steward, birçok yeni yatırımcının, Hollanda’nın meşhur 17. yüzyıl ticareti çılgınlığı olan lale çılgınlığına kapılma riskini taşıdığını söyleyerek şu tabirlere yer verdi:

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku