Fed global piyasaları sarsıyor, işsizlik müracaatları, çip zahmeti – Piyasalarda Bilmeniz Gerekenler

0

Müellif: Geoffrey Smith

Investing.com – Global piyasalar düşüşe geçti ve ABD pay senetleri, Federal Rezerv’in son tutanaklarda bu yıl tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağını belirtmesinin akabinde kayıplarını artırmaya hazırlanıyor. İşsizlik hak müracaatları, Fed’in istihdam maksatlarına yönelik “önemli ilerlemesi” (ya da gerilemesi) hakkında daha fazla ispat sunacak. Dünyanın en büyük iki araba kümesi, çiple ilgili aksaklıkların devam ettiğini görürken, yeni bir çalışma, destek aşılarla ilgili bilimsel durumu destekliyor. Ve Çin’de, ülkenin en büyük yatırımcısı, devlet öncülüğünde bir kurtarmayı kabul ederek çöküşü önledi. İşte 19 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler.

1. Global piyasalar, Fed tutanaklarının erken daralmaya işaret etmesinin akabinde düştü

Federal Rezerv tarafından varlık alımlarının erkenden azaltılacağı beklentisi dünya çapında riskin keskin bir biçimde yine fiyatlandırılmasını tetiklediğinden, global borsalar endüstriyel emtiayı da yanlarına alarak düştü.

Altı gelişmiş piyasa para ünitesinden oluşan bir sepete karşı Amerikan dolarını izleyen dolar endeksi Kasım ayından bu yana en yüksek düzeyine çıkarken, ham petrol fiyatları Mayıs ayında en düşük düzeyine geriledi. En büyük yıkım, Çin’in karbon emisyonlarını azaltmak hedefiyle üretim gayelerini düşürmesiyle Singapur’da %12 düşen demir cevheri için kaydedildi. Başka temel metaller de düştü.

ABD borsaları, açıldığında da Çarşamba günkü kayıplarını artıracak. Dow Jones vadeli süreçleri 214 puan yahut %0,6 düşerken, S&P 500 vadeli süreçleri %0,5 ve Nasdaq 100 düştü vadeli süreçler %0,4 düştü.

2. İşsizlik argümanları ‘önemli’ bir ilerleme mi gösteriyor?

Piyasadaki telaşlar, ABD işsizlik müracaatlarının 08.30 ET’de yayımlanmasına ekstra tansiyon katacak. Birinci tezlerin geçen hafta 375.000’den 363.000’lik yeni bir pandemi sonrası düşük düzeye düşmesi bekleniyor.

Sayılar, en azından tarım dışı istihdamın yaklaşık 1 milyon arttığı Temmuz ayı istihdam raporuna kadar, son aylarda Fed’in esas telaş kaynağı olan iş gücü piyasasından en aktüel bilgiler.

Çarşamba günü geç saatlerde yayınlanan Fed tutanakları, siyaset yapıcıların çoğunluğunun, bu yılın başlarında tahvil alım oranını düşürmeye başlamak için istihdamı geri kazanma konusunda kâfi ilerleme kaydedildiğini düşündüğünü ileri sürdü.

3. Çalışma, destekleyici atışı artırırken DSÖ onlara karşı çıkmaya devam ediyor

Birleşik Krallık’ta yapılan büyük bir araştırma, COVID-19 aşılarının hastalıkları durdurmadaki aktifliğinin düşünülenden daha süratli azaldığını gösterdi ve ABD ve Birleşik Krallık’ta hükümetler tarafından planlanan destekleyici aşılar için bilimsel durumu güçlendirdi.

Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen çalışma, Pfizer/BioNTech aşısının aktifliğinin, ikinci aşının uygulanmasından sonraki dört ay içinde yarı yarıya düştüğünü buldu. AstraZeneca (NASDAQ:AZN) aşısının muhafazası biraz daha yavaş bir oranda bozuldu.

Dünya Sıhhat Örgütü, birinci aşılama oranlarının hâlâ düşük olduğu dünyanın birtakım bölgelerine aşı yaptırmanın daha değerli olduğunu söyleyerek, destekleyici şort planlarına kesin olarak karşı çıkıyor.

4. Araba devleri daha fazla çip meselesiyle karşı karşıya

Pandeminin son dalgasının tesiri, Toyota’nın Eylül ayında üretimini planlanan düzeylerin %40 altına indirmek zorunda kalacağını söyleyen bir raporda açıkça görülüyordu. Toyota, virüsün yayılmasının son iki ayda patladığı ve birçok fabrikayı üretimi askıya almaya zorladığı Tayland’da kapsamlı operasyonlara sahip.

Nikkei tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, dünyanın en büyük otomotiv kümesi da çip kıtlığıyla çaba ediyor; uzun müddettir kesimdeki en âlâ tedarik zinciri yöneticisi olarak görülen şirketin birinci yarıda çip kullanılabilirliği problemlerinden büyük ölçüde kurtulmuş olması sonrası bu olumsuz bir sürpriz.

Bu ortada Avrupa’da Volkswagen (DE:VOWG_p), çip kullanılabilirliğinin önümüzdeki birkaç ay içinde değişken kalmasını beklediğini söyledi. Toyota payı mahallî ticarette %4’ün üzerinde düşerken, VW’nin tercih edilen payı %1,9 düştü.

Çip sorununun öbür yüzü, Nvidia’nın Çarşamba günü geç saatlerde yayımlanan yararlarında da besbelliydi. Şirket, çevrimiçi oyunlardaki süratli büyüme sayesinde bilhassa oyun çiplerinin fiyatlarını artırmayı beklediğini söyledi.

5. Çin devleti sorunlu borç yatırımcısı Huarong’u kurtardı

Çinli şirketlerin çok borçları yavaş lakin emin adımlarla devletin bilançosuna giriyor.

Ülkenin zahmetli borçtaki en büyük yatırımcısı olan Huarong, Perşembe günü yaptığı açıklamada, CITIC ve China Life da dahil olmak üzere büyük ölçüde devlete ilişkin bir avuç kurumun kurtarma paketini kabul edeceğini duyurdu.

Sermaye enjeksiyonu, rastgele bir sayıda yüksek kaldıraçlı şirketin – bilhassa gayrimenkul bölümünde – batabileceğine dair kaygılarla boğuşan mahallî tahvil piyasasından ziyan verici yüksek profilli bir temerrüt tehdidini ortadan kaldırıyor.

Huarong’un kurucusu, Nisan ayında mali hatalardan idam edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku