Fed toplantısıyla sarsılan ons altın, 6 haftanın en düşük düzeyine indi

0

Investing.com –  Son 13 yılın tepesine çıkan enflasyonun akabinde dün gerçekleştirilen FOMC toplantısı piyasalar için hayli kıymetliydi. Faiz oranı ve varlık alımlarında değişiklik yapılmayan toplantı, para siyasetinin yol haritası olan noktasal grafikler ve iddialardan ötürü dün piyasalarda epey tesir yarattı.

Komite yetkilileri varlık alımlarının azaltılmasını gündeme alırken varsayımlar ise 2023’te iki faiz artışını işaret etti, ayrıyeten yetkililerin ekonomik beklentilerini de yükseltmeleriyle birlikte bu toplantı pandemi periyodundaki en şahin toplantı olarak görüldü.

FOMC toplantısının akabinde yükselişe geçen ABD Dolar Endeksi bugün 91,65’e çıkarak 19 Nisan sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Altın ise dolardaki yükselişin tesiriyle dün 1.802 dolara gerileyerek 6 Mayıs sonrası taban seviyeyi gördü. Değerli metal bugün de 1.810 dolar yakınında satıcılı süreç görüyor.

Mayıs ayı karlarının büyük kısmını geri veren ons altında bu haftanın devamında hem DXY hem de 10 yıllık tahvil faizindeki harekete bağlı baskı artabilir.

Haftaya düşüşle başlayan dolar kurunun tesiriyle gerileyen gram altın 500 TL’nin altına indi. Dün ise onstaki sert kayba rağmen dolar kurunun tekrar 8,60’lı düzeylere çıkması nedeniyle gramda ons üzere süratli bir geri çekilme olmadı, fiyat 500 TL yakınında süreç görüyor.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku