Fed üyeleri varlık alımlarının azaltılmaya başlanmasında bir uzlaşma noktasına geliyorlar

0

Fed üyeleri, hali hazırda ayda 120 milyar dolar olan varlık alımlarının azaltılmaya başlanması konusunda bir uzlaşma noktasına geliyorlar.

San Francisco, Boston, Dallas ve St Louis Fed liderleri yaptıkları açıklamalarda, varlık alımlarında azaltımının en geç 3 ay içinde başlaması ve alımların 2022 yılı ortasına kadar bitirilmesine takviye verdiler. St Louis Fed Lideri Bullard verdiği röportajda, Fed’in Hazine kağıdı alımlarını aylık 20 milyar dolar ve mortgage dayanaklı menkul değer alımlarını 10 milyar dolar azaltmaya gelecek ay başlaması gerektiğini savunurken, alımlarının 2022 Mart ayına kadar bitirilmesini istedi.

Dallas Fed Lideri Kaplan ise gelecek aydan itibaren Hazine kağıdı alımlarının aylık 10 milyar dolar ve mortgage takviyeli menkul değer alımlarının 5 milyar dolar azaltılmasını istediğini belirtirken, varlık alım programının 8 ay içinde tamamlanması taraftarı olduğunu vurguladı.

Boston Fed Lideri Eric Rosengren, mortgage dayanaklı menkul değer alımlarının Hazine kağıdı alımlarından evvel azaltılması taraftarı olduğunu söz ederken, iktisatta güçlü büyümenin devam etmesi halinde alımların 2022 ortasına kadar bitirilmesini destekleyeceğini belirtti.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly’de varlık alımlarının bu yılın sonunda yahut gelecek yılın başlarında azaltılması taraftarı olduğunu tabir etti.

– Foreks Haber Merkezi –

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku