Fed’in azaltım tartışması, iklim değişikliği, Bitcoin – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Fed’in azaltım tartışması ağırlaşırken kurumsal yarar periyodu devam ediyor. Şirketler iklim değişikliği sorununu çözmeye çalışırken Bitcoin ve ham petrol fiyatları yükseldi.

10 Ağustos Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Azaltım tartışması ağırlaşıyor

Merkez bankası bu yılın sonunda harika mali teşvikini azaltmaya başladığı takdirde piyasa, Fed’i bağlantı eksikliği konusunda suçlayamayacak.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic Pazartesi günü, istihdamda iki ay daha güçlü bir artış yaşanması ile varlık alımlarını azaltabileceğini söyleyerek merkez bankasının süratli hareket edebileceğini söyleyen siyasetçiler ortasına katıldı.

Boston’daki mesektaşı Eric Rosengren, azaltımın güz devrinde ve Mart sonuna kadar başlayabileceğini öne süren St. Louis Fed Lideri James Bullard üzere Eylül ayında azaltım konusunda bir duyuru çıkabileceğini argüman etti.

Chicago Fed Lideri Charles Evans Salı ve Kansas City Fed Lideri Esther George Çarşamba günü konuşma yapacak.

Fed yetkilileri, Temmuz toplantılarında 120 milyar dolarlık aylık varlık alım programını ne vakit ve nasıl azaltabileceklerini tartışmaya başladılar ve azamî istihdam ve %2 enflasyon amaçlarını karşılamak için “önemli ilerleme kaydedilene” kadar teşviki sürdüreceklerinin kelamını verdiler.

2. Borsa sakin; AMC) ilgi odağında

ABD borsası büyük oranda değişmeden açılacak. Yatırımcılar, kurumsal yarar sonuçlarını sindirmeye devam ediyor.

Dow Jones 20 puan düşerken S&P 500 Pazartesi günkü kapanıştan pek değişmedi. Nasdaq 100 19 puan artış yaşadı.

AMC Entertainment (NYSE:AMC) beklenenden daha düşük bir ziyan paylaştıktan sonra ilgi odağında olabilir. Şirket ayrıyeten bu yıl ABD’deki tüm bölgelerinde bitcoin kabul etmeye başlayacağını duyurdu.

Coinbase Küresel (NASDAQ:COIN) Salı günü çeyrek periyotluk çıkarlarını raporlayacak. Kripto borsasının payı, bitcoinde yaşanan son artışlardan dayanak aldı.

Hissiyatı etkilemesi beklenen bir başka gelişme, Tencent Holdings dayanaklı Güney Koreli şirket Krafton’un yaptığı zayıf çıkış oldu. Analistler yüksek değerleme ve Çin’in regülasyon risklerine atıf yaparken şirket, birinci halka arz fiyatının %8,8 altında kapattı.

3. StanChart CEO’su: şirketler iklim değişikliği sıkıntısını çözmek zorunda

İklim değişikliği kurumsal dal üzerinde büyük bir baskı haline geliyor. BM dayanaklı bir panelden çıkan rapor, global ısınmanın denetimden çıkmaya yaklaştığı konusunda uyardı.

Standard Chartered (OTC:SCBFF) CEO’su Bill Winters Salı günü yaptığı açıklamada şirketlerin, Kasım ayında İskoçya’da gerçekleşecek olan global iklim değişikliği tepesinde hükümetlerin varacakları muahedeye güvenmemeleri gerektiğini söyledi.

StanChart, faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonunda 2030 yılına kadar ve finanse ettiği şirketlerin de 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmasını hedefliyor.

4. Bitcoin ABD’den regülasyon takviyesi aldı

Bitcoin yeniden yükselişte. ABD’li milletvekilleri kripto parada vergi kararları konusunda mutabakata vardı.

Bitcoin gün bazında %2,3 artışla 45.879 dolara ulaştı. Daha öncesinde ise 46.000 doları aşarak üç ayın yeni yükseğini görmüştü.

Merakla beklenen altyapı tasarısındaki net olmayan “aracı kurum” tarifinin, belli kripto şirketlerinin raporlama kısıtlamalarından mustarip olacağı ve kripto alanındaki inovasyonu potansiyel olarak boğacağı manasına geleceğinden korkuluyordu.

Fakat Pazartesi günü kimi senatörler, aracı kurumu olmayan varlıkları mevzuattan muaf tutan bir yasa değişikliğini açıkladı.

5. Ham petrol yükseliyor lakin hissiyat hala zayıf

Salı günü petrol fiyatları yükseldi. Başta Çin olmak üzere artan koronavirüs hadiselerinin, ham petrol talebini azaltacağına dair kaygılar ortasında bir evvelki seansta üç haftanın düşük düzeyini görmüştü.

Pazartesi günü %2,6 düşüş yaşayan WTI, %1,4 artışla 67,38 dolar olurken Brent %1,1 artarak 69,78 dolara ulaştı. Evvelki seansta %2,3 kayıp yaşamıştı.

Süratle yayılan delta varyantı Çin’de ve yurtiçi hava seyahatine oldukça ziyan veren yeni kısıtlamalar uygulanıyor.

Bu durum, kısa vadeli talep görünümüne ait telaşları artırıyor ve birinci yarıda %50 üzerinde görülen fiyat artışlarını kesintiye uğratıyor.

İlgi artık Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol arz verisinde olacak ve ABD’de artan hadiselerin nasıl bir tesiri olduğu tartılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku