Fed’in erken daralmaya işaret etmesiyle dolar yükseldi

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Dolar, Perşembe günü Avrupa ticaretinin erken saatlerinde yükseldi. Fed’in bu yıl pandemi devri mali teşvikini azaltma mümkünlüğünü yükseltmesinin akabinde dolar, dokuz ayın en yüksek düzeyinde.

TSİ 10.55 prestijiyle, doların öbür altı para ünitesinden oluşan sepet karşısındaki durumunu izleyen dolar endeksi, daha evvel ulaştığı 93.517 düzeyinin çabucak altında, %0,4 artışla 93.460’ta süreç gördü. Bu tıpkı zamanda Kasım başından bu yana en güçlü düzey.

EUR/USD %0,3 düşüşle 1,1675’e gelirken Kasım 2020’den beri görülmeyen en düşük düzeylere geriledi. GBP/USD %0,4 düşüşle 1,3708’e indi ve son dört haftanın en düşük düzeyinde. {5|AUD/USD}} ise %0,6 gerilemeyle 0,7188’i görürken 5 Kasım’dan beri görülmeyen bir düzeye düşmüş oldu.

Temmuz ayındaki Fed siyaset toplantısının tutanakları Çarşamba günü yayımlandı. Tutanaklar, Fed yetkililerinin, iktisadın beklendiği üzere güzelleşmeye devam etmesi halinde bu yıl tahvil alım teşvikini hafifletme potansiyeli gördüğünü gösterdi. Belirtilene nazaran azamî istihdama yönelik “önemli ilerleme” şimdi sağlanabilmiş değil.

Bu Fed toplantısı, güçlü Temmuz tarım dışı istihdam raporundan evvel gerçekleşti. Bu durum merkez bankasının daraltma planının daha fazla ayrıntısını önümüzdeki ayın sonundaki Jackson Hole sempozyumunda açıklayacağı görüşünü pekiştiriyor.

Bunun öncesinde, haftalık birinci işsizlik müracaatları bilgileri seansın ilerleyen saatlerinde yayımlanacak ve ABD iş gücü piyasasının kademeli olarak güzelleştiğini teyit edebilir. Ağustos ayı Philadelphia Fed imalat endeksinin de Perşembe günü yayımlanması planlanıyor ve Temmuz’dan itibaren küçük bir güzelleşme göstermesi bekleniyor.

Ek olarak, USD/JPY %0,3 artışla 110,06’ya yükseldi. USD/CHF %0,2 artarak 0,9186’ya yükselirken dolar da Fed tutanaklarından sonra Japon yeni ve İsviçre frankından daha âlâ performans gösterdi.

Bu iki para ünitesi bu hafta güçlü bir performans sergileyerek Afganistan’daki siyasi düzensizliğin ortasında inançlı liman varlıklarına yönelik ısrarlı talebin altını çizdi. EUR/CHF bu hafta yaklaşık %1 daha düşükken, EUR/JPY %0,8 geriledi.

USD/CNY, Çin Merkez Bankasının erken yapılması planlanan siyaset belirleme toplantısı öncesinde %0,2 artışla üç haftanın en yüksek düzeyi olan 0,6959 düzeyinde.

Çin Halk Bankasının 16. ayda da gösterge kredi faiz oranını değiştirmemesi bekleniyor. Fakat ülkenin ekonomik toparlanmasının sürat kaybettiğine dair işaretler sürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku