Fed’in varlık alımlarını azaltması, Demokratların bütçesi, Almanya’da iş kesiminin sıkıntıları – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Goldman Sachs’a nazaran Fed, tahvil alım programını resmi olarak azaltmaya başladığını duyurmak için Kasım ayına kadar bekleyebilir. Demokratlar, ilerici bütçe planı ile devam ederken Almanya’nın işyerleri, tedarikteki darboğazlardan telaşlı. Ham petrol düşüşte, Wall Street yükseliyor.

İşte 25 Ağustos Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Goldman, varlık azaltımının Kasım ayında olma ihtimalinin arttığını düşünüyor

Yatırımcıların aklı Fed’in Jackson Hole toplantısında ve sonuca nazaran hissiyat değişebilir.

Fed’in tesirli siyasetçilerinden Robert Kaplan’ın geçen hafta biterken yaptığı bir konuşma, risk almayı tetikledi. Kaplan, delta varyantı yüzünden Covid-19 olaylarında yaşanan artışın, kendisini, merkez bankasının tahvil alım programını azaltmaya başlayacağı tarihin ertelenmesi lehinde oy vermeye ikna edebileceğini söyledi.

Bundan evvel piyasadaki yaygın inanç, gelişen işgücü piyasası ile yüksek enflasyon düzeylerinin, Fed’in, azaltım için vakit çizelgesini bu toplantıda duyurmaya teşvik edeceği istikametindeydi.

Çarşamba günü Goldman Sachs, Kasım ayında yapılacak resmi bir duyuru ihtimalini %25’ten %45’e çıkardığını ve Aralık ihtimalini de %55’ten %35’e düşürdüğünü söyledi.

2. Demokratların 3,5 trilyon dolarlık bütçe planı

Lider Joe Biden’in tezli ajandası için Salı günü bir adım daha atıldı. ABD Temsilciler Meclisi, 3,5 trilyon dolarlık bütçe planını onayladı.

Demokrat parti içindeki ilericiler, bir dizi toplumsal program için trilyonlarca dolar harcamayı düşünüyor fakat partinin zayıf bir çoğunluğa sahip olması nedeniyle bu teklifleri Kongre’de kabul ettirme konusunda zorlukla karşı karşıya kaldılar.

Cumhuriyetçiler, maliyete ve ülkenin istikrarsız mali durumuna işaret ederek bu planlara itiraz ediyor. Lakin çerçevenin onaylanması ile Demokrat milletvekilleri, çocuk bakımı, eğitim ve öteki toplumsal programları destekleyecek ve zenginler ve şirketler üzerindeki vergileri artıracak bu büyük paket üzerinde çalışmaya başlayabilecek.

3. Borsa yükselecek; Salesforce yarar raporunu paylaşacak

ABD borsası ufak artışlarla açılacak. Piyasalar, yatırımcıların Fed sempozyumu öncesinde riskten kaçınması ile rekor düzeylere ulaşmakta zorluk çekiyor.

Dow Jones 6 puan artarken S&P 500 2 ve Nasdaq 100 17 puan yükseldi.

S&P 500 Salı günü %0,2 yüksek kapatarak arka arda dördüncü müspet seansını yaşadı ve yeni bir kapanış rekoru kırdı. %0,5 artışla Nasdaq Composite de rekor kırarken Dow Jones Industrial Average %0,1 yükseldi.

Çarşamba günü raporlama yapacak şirketler ortasında Salesforce (NYSE:CRM), Snowflake (NYSE:SNOW) ve Ulta Beauty (NASDAQ:ULTA) var.

4. Almanya’da iş dalının başı tedarik problemleriyle kaygıda

Alman üreticiler global tedarikte yaşanan sıkışıklık ve artan hadise sayılarının bölgenin ekonomik toparlanmasına ziyan vereceğinden gitgide daha çok kaygı duyuyor.

IFO Enstitüsünün işletme iklimi endeksi, Ağustos ayında 100,7 puan olan bir evvelki aya nazaran 99,4 puana düştü.

IFO Lideri Clemens Fuest, “üretimdeki orta eserler için tedarikte yaşanan darboğazlar ve artan hadise sayılarıyla ilgili tasalar, ekonomiyi zorluyor” dedi.

Çarşamba günü yayınlanan datalar de bunu gösterdi. Ülkenin AB dışındaki en büyük ikinci satış pazarı olan Çin’e ihracatı, 2020 Ağustos ayından beri birinci düşüşle yıllık bazda %3,9 düşüş gösterdi.

Bununla birlikte âlâ haberler de var: Avrupa Merkez Bankası Lider Yardımcısı Luis de Guindos Çarşamba günkü açıklamasında merkez bankasının, üçüncü çeyrekte görülen güçlü faaliyet göstergelerinin akabinde Euro bölgesi için makroekonomik projeksiyonlarını Eylül ayında artış istikametli revize edebileceğini söyledi.

5. Ham petrol düşüş yaşadı

Çarşamba günü ham petrol düşüş yaşadı lakin delta varyantının yayılmasına karşın ABD’deki talebin güçlü olduğuna dair işaretlerin akabinde kayıplar hudutlu oldu.

WTI %0,3 düşüşle 67,33 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 70,19 dolara geriledi.

Bir petrol platformunda yaşanan yangının akabinde Meksika’daki üretimin günlük 400.000 varilden fazla düşmesinin tesiriyle, her iki kontrat de son iki günde %8 üzerinde artış yaşadı.

Salı günü yayınlanan Amerikan Petrol Enstitüsü dataları, 20 Ağustos ile biten haftada ham petrol stoklarında 1,6 milyon ve akaryakıt stoklarında 1 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi.

ABD’nin Güç Bilgilendirme Dairesi ise resmi sayılarını Çarşamba günü paylaşacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku