Finans dalında itimat Ağustos’ta yükseldi

0

Investing.com –  Ekonomik görünüme dair tüketicinin bakış açısını ölçen Tüketici İtimat Endeksi, Ağustos ayında bir evvelki aya nazaran %1,6 oranında azaldı. Dün açıklanan bilgi, Temmuz ayında 79,5 olan endeks, Ağustos ayında 78,2 oldu. Bugün ise finans kesiminin ekonomik görünüme ve iş durumuyla ilgili beklentilerini ölçen Finansal Hizmetler İnanç Endeksi açıklandı ve kesimin tüketiciye nazaran son ayda daha optimist olduğu görüldü.

TCMB’nin açıkladığı dataya nazaran, Finansal Hizmetler İtimat Endeksi (FHGE), bir evvelki aya nazaran 4,1 puan artarak 168,3 düzeyine yükseldi. Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış istikametinde etkilediği, son üç aydaki iş durumunun ise FHGE’yi azalış tarafında etkilediği görüldü.

ş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda iş durumunda güzelleşme olduğu istikametindeki değerlendirmelerin bir evvelki aya kıyasla zayıfladığı, son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu istikametindeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı tarafındaki beklentilerin ise güçlendiği görüldü.

İstihdama ait değerlendirmelere nazaran, son üç aydaki istihdamda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı, gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği görüldü.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku