Finans kesiminde itimat Haziran’da azaldı

0

Investing.com – Türkiye’deki finansal kuruluş yöneticilerinin, iş durumlarıyla ilgili olarak yakın geçmişe ait değerlendirmeleri ve geleceğe yönelik beklentilerini ölçen Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler İtimat Endeksi (FHGE), Haziran ayında bir evvelki aya nazaran 0,7 puan azalarak 161,5 düzeyine geriledi.

TCMB’nin finansal bölümde faaliyet gösteren 158 kuruluştan aldığı beklentilerle aylık olarak yayımladığı rapora nazaran;

Son üç aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış tarafında etkilediği, son üç aydaki iş durumunun ise FHGE’yi azalış tarafında etkilediği görüldü.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda iş durumunda güzelleşme olduğu istikametindeki değerlendirmelerin bir evvelki aya kıyasla zayıfladığı, son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu istikametindeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı tarafındaki beklentilerin ise güçlendiği görüldü.

İstihdama ait değerlendirmelere nazaran, son üç aydaki istihdamda artış bildirenler ile gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku