Fitch/Gamble: “Türkiye’nin büyümeyi sağlama sorunu yok, zorluk büyümenin sürdürülebilir hale getirilmesi”

0

Fitch Kıdemli Yöneticisi Paul Gamble, Türkiye’nin büyümeyi sağlama sorunu olmadığını, zorluğun büyümenin sürdürülebilir hale getirilmesi olduğunu söyledi.

Gamble, Fitch’in Türkiye not güncellemesinin akabinde Foreks’in sorularını yanıtladı. Türkiye’nin kredi notu görünümünün durağan olduğunu hatırlatan Gamble, bu kapsamda notta gelecek 12-24 ayda olumlu ya da negatif değişiklik beklenmeyeceğinin altını çizdi.

Enflasyonda Fitch’in yıl sonu beklentisinin %16,9 ile hala yüksek düzeyde olduğunu hatırlatan yetkili, şöyle konuştu:

Gamble, Türkiye’ye IMF SDR haklarından gelecek 6,4 milyar dolarlık kaynağa ait şu değerlendirmelerde bulundu:

Fed adımlarının tesiri

Fed’in atacağı olası adımların Türk bankalarına tesiri konusunda ise Gamble şu açıklamada bulundu:

Türkiye’de yöneticilerin büyümeyi sağlama meseleleri olmadığını da söyleyen Gamble, temel zorluğun ise büyüme patikasını daha sürdürülebilir hale getirmek ve son yıllarda yaşanan çok ısınmayı önlemek olduğunu kaydetti. Analist, “Türkiye’nin 2021 yılı büyüme performansı güçlü olacak. Haziran ayında %6,3 olan büyüme varsayımımızı %7,9’a revize ettik. Bunun temel nedenleri başta 1. çeyrekte görülen güçlü performans olmak üzere kalan bakiye tesiri ve devam eden ekonomik aktivite direnci. 2020 yılında büyümeyi başaran az sayıda ülkeden biri olan Türkiye’nin 2021 performansına ait varsayımlarımız de yüksek. 2022 yılında büyümenin %3,5’e ineceği iddiamız iç talepte gevşeme ile başta para siyaseti olmak üzere iktisat siyaseti karışımını temel alıyor.” yorumunu yaptı.

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku