Fiyatlı çalışan sayısı 14 milyona yaklaştı, en çok artış sanayi ve inşaat dalında oldu

0

Investing.com – Fiyatlı Çalışan İstatistikleri, kapsanan dallardaki fiyatlı çalışan sayılarının seviyesini ve değişimini ortaya koymak üzere Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), Gelir Yönetimi Başkanlığı (GİB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) dataları kullanılarak idari kayıtlardan üretilir. Fiyatlı Çalışan İstatistikleri ile idari kayıtlara dayalı olarak fiyatlı çalışan sayılarına ait dataların ortaya konması, aylar ve yıllar itibariyle sektörel değişimlerinin izlenebilmesi, ulusal ve milletlerarası bilgi isteklerine ve karşılaştırmalara imkan sağlanması ve çeşitli araştırmalara kaynak teşkil edilmesi amaçlanır.

TÜİK’in bugün açıkladığı datalara nazaran, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet bölümleri toplamında fiyatlı çalışan sayısı 2021 Haziran ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %13,5 arttı. Fiyatlı çalışan sayısı bir evvelki yılın tıpkı ayında 12 milyon 72 bin 275 kişi iken, 2021 yılı Haziran ayında 13 milyon 701 bin 941 kişi oldu.

Fiyatlı çalışanların alt ayrıntılarına bakıldığında; 2021 yılı Haziran ayında fiyatlı çalışan sayısı yıllık olarak sanayi bölümünde %12,9, inşaat bölümünde %23,5 ve ticaret-hizmet bölümünde %12 arttı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet dalları toplamında fiyatlı çalışan sayısı 2021 Haziran ayında bir evvelki aya nazaran %0,9 arttı.

Fiyatlı çalışanların alt ayrıntılarına bakıldığında; 2021 yılı Haziran ayında fiyatlı çalışanlar aylık olarak sanayi kesiminde %0,4, inşaat kesiminde %0,2 ve ticaret-hizmet bölümünde %1,4 arttı.

*Hesaplamada Covid-19 tesirli kısa çalışma ödeneği uygulamasından faydalanan fiyatlı çalışanlar kapsama dahil edilmiştir.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku