G-7’de Çin’in Kuşak ve Yol projesine alternatif plan tartışması

0

G-7 ülkeleri Çin’e küresel çapta meydan okuyacak olan yeni bir planı gündeme aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre G-7 ülkeleri Çin’in Kuşak ve Yol projesine alternatif olarak yoksul ülkelerin altyapı geliştirilmesine yardım edecek yeni bir küresel planı destekliyor.

Bloomberg’in haberine göre ise Almanya Çin’in Kuşak ve Yol projesine alternatif bir tasarı konusunda tereddüt gösterirken, Çin’in ilerleyişinin önüne geçmek için hali hazırda Batı dünyasının adımlarının olduğuna inanıyor.

ABD Biden yönetimi G-7 zirvesine katılan liderlerin gelişmekte olan ülkelerdeki 40 trilyon dolarlık altyapı açığının giderilmesine destek verecek ‘Daha İyi Bir Dünyayı Yeniden İnşa Et’ (B3W) isimli bir planın başlatılmasını gündeme aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Başkan Biden, Çin ile stratejik rekabeti ve orta ve düşük gelirli ülkelerin çok büyük altyapı ihtiyaçlarını karşılamaya destek verme yönündeki somut adımları taahhüt etmek için G-7 liderleri ile bir araya geldi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada B3W planının, Latin Amerika’dan Karayiplere, Hindistan-Pasifik bölgesinden Afrika’ya kadar küresel kapsamda olacağı ifade edildi. Farklı G-7 ülkelerinin farklı coğrafi yönelimlerinin olacağı belirtilirken inisiyatifin toplamda dünya üzerindeki tüm orta ve düşük gelirli ülkeler kapsayacağı vurgulandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku