Gerçek kesim itimat endeksi Ağustos’ta geriledi

0

Investing.com –  İmalat dalının iktisadın yakın devrine bakışını ölçen gerçek kesim inanç endeksi, Ağustos ayında bir evvelki aya nazaran 0,9 puan azalarak 113,9 düzeyine geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim itimat endeksi (RKGE-MA) bir evvelki aya nazaran 0,1 puan artarak 112,2 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde mevcut toplam sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi artış tarafında etkilerken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsü, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki toplam istihdam, son üç aydaki toplam sipariş ölçüsü, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stokuna ait değerlendirmeler endeksi azalış tarafında etkiledi.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyrin bir evvelki aya nazaran güçlendiği görülmektedir. İç piyasa ve ihracat sipariş ölçüsünde artış bildirenler lehine olan seyrin ise bir evvelki aya nazaran zayıfladığı gözlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu istikametindeki değerlendirmelerin zayıflayarak devam ettiği, mevcut mamul mal stokları düzeyinin bir evvelki ayda mevsim normallerinin üstünde olduğu tarafındaki değerlendirmelerin ise güçlendiği gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde, ihracat sipariş ölçüsünde ve iç piyasa sipariş ölçüsünde bir evvelki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görülmektedir. Gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ait artış istikametli beklentilerin de zayıfladığı gözlendi.

Ortalama ünite maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ait artış istikametli beklentilerin de zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık periyot sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir evvelki aya nazaran 1,4 puan artarak yüzde 24,6 oldu.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir evvelki aya nazaran 0,4 puan artarak yüzde 77,1 oldu. Mevsimsel tesirlerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir evvelki aya nazaran 0,4 puan artarak yüzde 76,8 oldu.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku