Gerilim testleri, işsizlik müracaatları, İngiltere Bankası – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – İngiltere Bankası para siyaseti toplantısını düzenleyecek, Fed’in banka gerilim testleri yaklaşıyor, ham petrol ve pay senedi endeksleri yükseliyor ve ABD işsizlik sayıları paylaşılacak.

24 Haziran Perşembe günü piyasaları etkileyen beş değerli gelişme:

1. Fed gerilim testleri

Fed yıllık “stres testleri” sonuçlarını paylaşacak. Bu, birçok bankanın, pay senedi geri alım ve temettülerde milyarlarca dolar daha paylaşması ile sonuçlanabilir.

Covid-19 salgını sonrasında düzenleyiciler, bankaların ekonomik çöküntüyü atlatabilmesi için dağıtımlarına sınırlama getirme kararı aldı.

Bununla birlikte kredi kayıplarını azaltan ekstrem seviyelerdeki nakdî ve mali teşviklerin takviyesiyle, en büyük bankacıların testi kolaylıkla geçmesi ve Fed’in sermaye dağıtım limitlerini kaldırmasını sağlaması bekleniyor.

Evercore ISI analisti Glenn Schorr’a nazaran ABD’nin en büyük altı bankası – Bank of America  (NYSE:BAC), Citigroup (NYSE:C), Goldman Sachs (NYSE:GS), JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Morgan Stanley (NYSE:MS) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) – önümüzdeki dört çeyrek boyunca pay geri alımlarını ve temettülerini 66 milyar dolardan 130 milyar dolara kadar çıkaracak.

2. İşsizlik müracaatlarında düşüş eğiliminin sürmesi bekleniyor

Birinci çeyrek için kesin GSYH raporunun, ABD iktisadının birinci üç çeyrekte yıllık %6,4 büyüme gösterdiğini teyit etmesi beklenirken güçlü mal siparişlerinin, evvelki ay yaşadığı %1,3’lük düşüşün akabinde Mayıs ayında %2,8 artış gösterdiği düşünülüyor.

Bununla birlikte ilgi, Fed’in işgücü piyasasına verdiği ehemmiyeti düşününce çoğunlukla birinci işsizlik müracaatlarında olacak. Birinci işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı, geçen hafta Nisan ayından beri birinci kere artış gösterdi.

Raporda 19 Haziran ile biten haftada müracaatların 380.000’e düşmüş olması bekleniyor.

3. Borsa güçlü, Fed konuşmaları devam ediyor

ABD borsası, ekonomik toparlanma iyimserliği ortamında evvelki seansta yaşadığı kayıplardan toparlanarak Perşembe günü yüksek açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 175 puan artarken S&P 500 %0,5 ve Nasdaq 100 %0,6 artış gösterdi.

Çarşamba günü ana pay senedi endeksleri karışık kapattı. Dow Jones Industrial Average %0,2 düşerken S&P 500 %0,1 geriledi ve Nasdaq Composite %0,1 artışla yeni bir rekora ulaştı.

Perşembe günü konuşması beklenen altı Fed yetkilisi daha var. Bu isimler ortasında yer alan New York Fed Lideri John Williams, merkez bankasının varlık alımlarını azaltması için iktisatta daha çok ilerleme görülmesi gerektiğini söyledi.

Yarar cephesinde ise Darden Restaurants (NYSE:DRI), FedEx (NYSE:FDX) ve Nike (NYSE:NKE) bulunurken Fed gerilim testi sonuçları öncesinde bankacılık dalı de yakın markajda olacak.

4. İngiltere Bankası ip üzerinde yürüyecek

İngiltere Bankası (BoE) para siyaseti toplantısı yapacak ve teşviki geri çekmenin zamanlaması konusunda Fed’le misal bir ikilemle karşı karşıya.

Merkez bankasının, gösterge faizini %0,1 puanda tutması beklenirken Kıdemli Ekonomist Andy Haldane’in, dokuz MPC (para siyaseti komitesi) üyesi ortasında tahvil alım programını azaltmaya başlama lehine oy veren tek kişi olması bekleniyor. Bu ayın başında Haldane, İngiltere iktisadının çok âlâ gittiğini söyleyerek “şu an fiyatı artmayan bir şey bulmanın sıkıntı olduğunu” da kelamlarına ekledi.

Bununla birlikte Çarşamba günü yayınlanan PMI datalarının, ekonomik faaliyetin geçen yazki düzeylerin üzerine çıktığına işaret etmesi ile merkez bankası, İngiltere ekonomisindeki toparlanmanın sürat kazandığını kabul etmek zorunda kalacak. Tıpkı vakitte enflasyon da yükselişte. Yıllık bazda %2,1’e yükselerek merkez bankasının amacını aştı.

Buna rağmen Başbakan Boris Johnson, Covid-19 virüsünün Delta varyantı ile olay sayılarındaki artıştan ötürü ülkenin tam açılmasını ertelemek zorunda kaldı ve yılın ikinci yarısındaki toparlanma gücüne kuşku düşürdü.

5. Ham petrol yükseldi; ABD stokları yeniden düştü

Ham petrol fiyatları Perşembe günü çok yılın yüksek düzeylerine yakın seyretti. ABD ham petrol stokları, yılın ikinci yarısında artan talep konusundaki iyimserliği artırdı.

Çarşamba günü 74,25 dolara kadar yükselen WTI %0,1 artışla 73,16 dolar olurken Brent %0,2 artışla 75,37 dolara ulaştı. Çarşamba günü 76 dolara kadar yükselmişti.

Bu artışlar, ABD stoklarında arka arda beşinci haftada da düşüş yaşandığını gösteren Güç Bilgilendirme Dairesi raporundan sonra yaşandı.

Resmi kurum, 18 Haziran ile biten haftada 7,6 milyon varil düşüş olduğunu raporladı. Bir evvelki hafta 7,355 milyon varil düşüş yaşanmıştı. Akaryakıt stokları da 2,9 milyon varil ile beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadı.

Devam eden bu düşüşler, dünyanın büyük kısmının Covid-19 salgınından kurtulmaya devam etmesiyle sıkılaşan bir piyasaya işaret ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku