Global borsalar, büyüme kaygılarıyla geriliyor

0

Investing.com –  ABD’de tarım dışı istihdamın düşük gelmesiyle yükselişine devam eden global borsalar dün prestijiyle yerini satışa bıraktı. Pay senedi piyasasında düşüş olmasının nedeni ise artan hadise sayısı, varyantlar ve buna bağlı global iktisadın yılın kalanında yavaşlayabileceği kaygısı.

Bu hafta Avrupa endekslerindeki düşüş Asya konut ABD’den fazla, zira Almanya’da sanayi üretimi ve siparişler uygun gelse de yatırımcıların iktisadın gelecek durumuna rağmen dertli olması ve bunu ölçen ZEW Endeksinin karantina periyodu sonrası en düşük düzeye gerilemesi hisse piyasasındaki düşüşü hızlandırdı.

Çin tarafında beklentilerden yeterli gelen ticaret sayılarının akabinde dün optimistlik olsa da bugün global satışlar Çin’de de tesirli oluyor, ancak Japonya olumlu büyüme ile bugün müspet ayrışıyor. ABD’de ise NASDAQ Composite günü güzel kapatsa da Dow Jones Industrial Average ve S&P 500 Vadeli Süreçleri geriledi. Düşüşte sanayi payları ve sıhhat başı çekti.

Gelişen ülke piyasalarında ise Türkiye bu hafta düşüşte birinci sıralarda yer alıyor. MSCI Türkiye %2 düşüşle en çok gerileyen endeks olurken BİST 100 dünkü %1,35’lik kaybın akabinde bugün güne yatay başladı ve seansın birinci saatinde 1.450 puana geriledi. Dünkü düşüşe öncülük eden BİST Bankalar ise bugün 1.335 puandan süreç görüyor.

Dün 1.38’i aşarak 14 Temmuz sonrası en yüksek düzeye çıkan 10 yıllık tahvil faizi bugün 1.35’ten süreç görüyor. Günün devamında ABD 10 yıllık tahvil faizive ABD Dolar Endeksi’ndeki görünümün endekslerde belirleyici olması bekleniyor, ama altın tarafındaki düşüşün hudutlu kalması satışların çok derinleşmeyeceğine işaret ediyor.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku