Global piyasalarda düşüş yaşayan dolar, haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

0

Investing.com – Haftanın son süreç gününde ABD Dolar Endeksi 92,70 düzeyine gerilerken global piyasalarda da doların hafta başına nazaran güç kaybetmesiyle para ünitelerinde yükseliş var.

Cuma günü istihdam sonrası 1,1750’ye gerileyen EUR/USD bu hafta içinde 1,17’ye inerek Mart sonrası en düşük seviyeyi gördü. Tarım dışı ile yükselen doların TÜFE sonrası soluklanmasıyla parite de tekrar 1,1750’ye çıkarak hafta içindeki kayıplarını sildi. Haftalık bazda nötr tarafta olan fiyat, aylık bazda %1’e yakın gerilerken sene başı kaybı ise %3,5.

Dün 110,80 düzeyine çıkarak son bir ayın tepesini gören USD/JPY, günün devamında düşüşe geçti. Bugün de gerileyerek 110,15’e inen parite haftalık bazda çıkarlarını geri verdi. Paritenin aylık performansı hafif alıcılı (%0,40) olurken sene başı getirisi ise %6,5’in üzerinde.

Haftanın son süreç gününde majör paralardan tamamı karşısında düşüş yaşayan dolar, gelişen ülke paralarından baht, wone ve ringit karşısında yükselirken TL, ruble, peso karşısında ise düşüş yaşıyor.

Haftaya 8,63’ten başlayan kur, hafta içinde 8,68’e yükselen akabinde 8,51’e gerileyen dolar kuru bugün 8,55 yakında süreç görüyor. Haftalık bazda %1 düşüş yaşayan kurun sene başı getirisi ise %15.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku