Global piyasalardaki satışlar devam ediyor, BIST 100 endeksinin de güne düşüşle başlaması bekleniyor

0

Investing.com – Covid-19 salgınındaki yeni varyantların ilerleyen günlerde ekonomik aktiviteleri zorlayacağı telaşıyla global piyasalarda dün satış yaşandı. Yeni günün birinci süreç saatlerinde ise Japonya’da büyümenin beklentileri aşmasıyla Japonya piyasası müspet ayrışıyor.

Birinci okunmada yıllık bazda %1,3 olan 2. Çeyrek büyüme %1,9 olarak üst istikametli revize edildi ve beklenti üzerindeki bu güncellemede bilhassa kamu yatırımları ve yabancı yatırımlar tesirli oldu. Olumlu revizyonun akabinde Japonya borsası birinci süreçlerde yükseliş yaşarken Çin tarafında ise düşüş sürüyor.

Dün günü %1,35 düşüşle 1.454 puandan kapatan BIST 100 endeksinin güne satıcılı başlaması beklenirken Avrupa’da da bugün satışların devam etmesi bekleniyor.

Global piyasalarda Fed’in para siyasetinde tez etmeyeceğini destekleyen istihdam verisiyle yükseliş yaşayan endeksler, artan hadise sayısı ve buna bağlı gelecek haftalarda kısıtlamalara gidilebilmesi derdiyle yerini satışa bıraktı. Yurt içinde de global fiyatlamaya bağlı olarak dün ve bugün satıcılı seyir hakim. Kur tarafında dünkü yükselişin akabinde bugün de alımlar devam ediyor ve fiyat 8,36 üzerinde süreç görüyor. TCMB, saat 11.00’de Lider Kavcıoğlu’nun Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası iktisat toplantısına katılacağını duyurdu. Yapılacak toplantıda enflasyon beklentileri ve para siyasetine dair açıklamalar yakından takip edilecek.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku