Gram altın, dolar kuru ve ons tesiriyle haftaya düşüşle başladı

0

Investing.com –  ABD’de geçen hafta açıklanan PMI ve özel bölüm istihdam dataları beklentiden güzel gelirken haftalık işsizlik maaşı müracaatları da pandemi sürecindeki en düşük düzeye geriledi. Bu olumlu datalarla tarım dışı istihdam beklentilerinin de kuvvetlenmesiyle ons altın Perşembe günü 1.909 dolardan 1.865 dolara geriledi. Cuma günü ise bilgi öncesi birinci seansta 1.856 dolara gerileyen ons, tarım dışı istihdamın beklenti altında kalmasıyla 1.896 dolara çıktı. 4 haftalık yükselişinin akabinde geçen haftayı düşüşle kapatan altın, yeni haftaya Maliye Bakanı Yellen’ın açıklamalarıyla düşüşle başladı. Evvelki periyodun Fed Lideri olan ve Biden devrinin de Maliye Bakanı olarak vazife yapan Yellen, hem hükümetin takviye paketlerinin devam etmesi gerektiğini belirtti hem de yükseliş görülebilecek enflasyona bağlı faiz oranlarının biraz yükseltilmesinin güzel olabileceğini açıkladı. Yellen’ın açıklamalarının akabinde ons haftaya düşüle başladı ve günün birinci yarısında 1.881 dolara geriledi.

Geçen hafta gerileyen gümüş de yeni haftaya düşüşle başladı, fiyat 27,50 dolar yakınında süreç görüyor.

Yurt içinde geçen hafta USD/TRY kurunun rekor tazelemesiyle 534 TL’ye çıkan gram, haftayı 527 TL’den kapattı. Bugün hem dolar kuru hem de ons fiyatında gerileme görülmesiyle gram da 522 TL’den süreç görüyor. Tarihi tepe olan 540 TL direnç olarak izleniyor.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku