Gün Öncesi: Bilgisayar şirketlerinin yarar raporları, ferdî gelir ve harcama

0

Müellif: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Perşembe günü pay senetleri düşüş yaşadı. Yatırımcılar, merkez bankasının tahvil alım programının gidişatına ait bilgi almak için Fed Lideri Jerome Powell’ın bugün yapacağı konuşmayı bekliyor.

Perşembe günü Kabil havaalanı dışında gerçekleşen ölümcül iki patlama, en az 12 ABD askerinin ölmesine ve çok sayıda Afgan’ın ölmesine ve yaralanmasına neden oldu. Bu gelişme üzerine global piyasalarda dalgalanma yaşandı. Taarruz, ABD’nin Afganistan’dan askeri olarak tahliyesini tamamlamaya çalıştığı sırada yaşandı.

Perşembe günkü zayıf piyasa aksiyonunun münasebeti olarak tüm kanıtlar Fed’in Jackson Hole toplantısına işaret ediyor. St. Louis Fed Lideri James Bullard CNBC’ye yaptığı açıklamada Fed’in, aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımını azaltmaya başlama planı etrafında “birleştiğini” söyleyerek Powell’ın konuşmasına yer hazırladı.

İstihdam datalarında çoğunlukla olumlu gelişmeler yaşandı. 21 Ağustos ile biten haftada yeni işsizlik müracaatları bir ölçü artsa da salgının düşük düzeylerine yakın kalmaya devam etti.

Powell’ın konuşması dışında Cuma günü yarar raporu ve bilgi açısından sakin geçecek üzere görünüyor.

Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme:

1. Bilgisayar yararları

Investing.com tarafından takip edilen analistlere nazaran ikinci çeyrekte 25,54 milyar dolar gelir üzerine pay başına 2,03 dolar çıkar elde ettiği kestirim edilen Dell Technologies Inc (NYSE:DELL) ve 15,87 milyar dolar gelir ile pay başına 83 sent kar sağladığı kestirim edilen HP Inc (NYSE:HPQ) raporlarına karşı pay senetlerindeki tepkisi bugün göreceğiz.

2. Gelir verisi

ABD’nin ferdî gelir raporunda arka arda ikinci kere artış görülmesi bekleniyor. Haziran ayında bir evvelki aya nazaran %0,1 ve Temmuz ayında %0,2 artış yaşanmıştı.

3. Harcama verisi

Haziran ayında %1 artış yaşayan ferdî harcamanın, Temmuz ayında %0,3 yükselmiş olması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku