Gün Öncesi: İstihdam, işsizlik, hizmet kesimi

0

Müellif: Dhirendra Tripathi

Investing.com – S&P 500 Perşembe günü yükseldi. Yatırımcılar, Çarşamba günü yayımlanan ve hayal kırıklığı yaratan özel dal istihdam sayısının akabinde hükümetin Ağustos ayına ilişkin istihdam raporunu bekliyor. Yeni işsizlik müracaatlarında ise haberler güzeldi.

Güç bölümü %2 üzerinde artış yaşadı. Geçen hafta stoklarda düşüş yaşanması ve petrol üreten ülkelerin üretim artışına devam etme kararı sonrasında ham petrol fiyatları da o kadar yükseldi. Körfez’de ABD rafinaj ve üretim kapasitesinin birçok, İda Kasırgası sonrası hala kapalı.

Teknoloji yüklü NASDAQ Composite ve S&P’nin teknoloji endeksi, sanayinin en büyük şirketlerindeki artış taraflı son ivmenin durmasıyla negatif bölgeye girdi.

Güçlü kurumsal yarar devri ve merkez bankasının teşviki sürdüreceğine dair umutlar itimadı desteklerken ABD piyasaları son birkaç haftadır sistemli olarak rekor düzeylere çıkıyor.

Perşembe günkü bilgiler, geçen hafta işsizlik başvurusu yapan kişi sayısının düştüğünü gösterdi.

New York City’deki ölümcül sel baskınlarına karşın Wall Street olağan bir biçimde açıldı.

Yarar raporları açısından sessiz bir gün olacak lakin herkes istihdam raporunu beklerken bu kimin umurunda?

Bugün piyasaları etkilemesi beklenen üç gelişme:

1. İş, iş, iş ve daha çok iş

Temmuz ayında yaklaşık bir yılın en süratli temposunda artan işe alımlar, Ağustos ayında değerli ölçüde yavaşlamış olabilir. Tarım dışı istihdam, Temmuz ayındaki 943.000’e kıyasla 750.000 artış yaşamış olabilir. İşgücü İstatistik Ofisi (BLS), bilgileri TSİ 15.30’da yayımlayacak.

2. İşsizlik oranı

Investing.com tarafından takip edilen analistlere nazaran işsizlik oranı, %5,4 olan Temmuz ayına nazaran %5,2’ye düşmüş olabilir.

3. Hizmet bölümü faaliyeti

Tarım dışı iş faaliyetleri, yani hizmet bölümü, 67 puan olan Temmuz ayına kıyasla Ağustos ayında 62,8 puan büyümüş olabilir. 50 üzerindeki bir okuma, ekonomik büyümeyi gösterir. Rapor lokal saat ile 10.00’da paylaşılacak.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku