Güne Bakış: Euro Bölgesi ÜFE ve ABD dataları izlenecek

0

Piyasalar yurt içinde öne çıkan bir datanın olmadığı günde, Euro Bölgesi üretici fiyatları ve ABD dataları izlenecek.

Öne Çıkan Başlıklar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ekonomimizdeki bu olumlu gidişat 2021 yılının tamamını güçlü bir büyüme oranıyla kapatacağımıza işaret ediyor.” dedi.

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz oranlarını 2025 yılına kadar değiştirmeyeceğini öngördü.

OPEC ve Rusya öncülüğündeki müttefikleri, üretim artırımına sürat vermeleri tarafında yapılan davetleri dikkate almadılar.

OPEC+, üretimini Aralık ayına kadar her ay 400 bin varil/gün artırma kararını değiştirmedi.

Avrupa Yatırım Bankası, yeşil projelerin nasıl yürütüleceği konusunda tavsiyelerde bulunması için İklim ve Etraf Müracaat Kurulu kurduğunu ve ECB Lideri Lagarde’ın da bu kurulun üyeleri ortasında olduğunu bildirdi.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) İdare Konseyi üyesi Goushi Kataoka, koronavirüs salgınının iktisat üzerinde birinci beklentilerden daha uzun mühlet baskı yaratabileceğine işaret etti. Kataoka, BOJ’un ölçülü ekonomik toparlanma iddiasına yönelik risklerin arttığı ihtarında bulundu.

İran Petrol Bakanı Cevad Ovji, ABD’nin uyguladığı yaptırımlara karşın petrol ihracatını artırmaya kararlı olduklarını söyledi.

Japonya’da iktidar partisi LDP’nin liderliğine aday olan Fumio Kishida, koronavirüs salgınının tesirleri ile başa çıkmak için onlarca trilyon yen büyüklüğünde yeni ekonomik teşvik paketine muhtaçlık olduğunu söyledi.

Yurt İçi Gündem

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk Telekom ile Türk-İş ortasında toplu mukavele imza merasimine katılacak (11.00).

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ağustos ayı dış ticaret sayılarını açıklayacak (11.30).

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, yapacakları görüşmenin akabinde basın toplantısı düzenleyecek (15.15).

Yurt Dışı Gündem

Euro Bölgesinden gelecek üretici fiyatları, Avrupa’da izlenecek en kıymetli bilgi olacak (12.00).

Üretici fiyatları Temmuz ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 1,4, geçen yıl tıpkı aya nazaran yüzde 10,2 artış göstermişti. Temmuz ayında fiyatların aylık yüzde 1,1, yıllık yüzde 11,0 artacağı iddia ediliyor.

ABD’de Challenger işten çıkarmalar (14.30), işsizlik müracaatları, ticaret istikrarı, tarım dışı verimlilik (15.30), fabrika siparişleri (17.00) ve doğal gaz stokları (17.30) dataları izlenecek.

Kanada’nın 10 yıllık tahvil ihalesi de takvimde bulunuyor (19.00).

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku