Güvercin Fed sonrası Türk lirası 2,5 ayın zirvesini gördü

0

Türk lirası, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşması sonrasında dolar karşısında 11 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dolar/TL , çarşamba günü 8,2916 seviyesini gördükten sonra 8,30 civarında yatay bir seyir izliyor.

Powell’ın güvercin para politikası konuşmasından sonra doların zayıflamasıyla gelişen ülke para birimlerinin genelinde bir yükseliş görüldü. Konuşma sonrasında en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi Güney Afrika randı olurken Türk lirası dolar karşısında en fazla değer kazanan 12’ci para birimi oldu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Powell’ın konuşmasını gerçekleştirdiği 27 Ağustos’tan bu yana yüzde 0,7 düşüş kaydederek 1.154’ten 1.146’ya geriledi.

Powell’dan güvercin Jackson Hole konuşması

Powell, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamak uygun olabilir. Tahvil alımlarında azaltım doğrudan faiz artırım zamanlaması sinyali değil” demişti.

Salgından toparlanmanın hızının beklentileri aştığını belirten Jerome Powell, “Pandemi sonrası toparlanma eşit olmadı. Dayanıklı tüketim mallarında arzın üstünde artan talep enflasyonu yükseltti” şeklinde konuşmuştu.

Delta varyantının risk oluşturduğunu ancak hedefe ilerlediklerini ifade eden Powell, “Fiyat artışları belli başlı ürünlerde yoğunlaşıyor. Dayanıklı tüketim mallarında da fiyat baskısı azalacak. Ücret artışları verimlilik üzerinde kalırsa fiyat artışları görülebilir” demişti.

IMF Başekonomistinden Fed’e 2013 uyarısı

IMF Başekonomisti Gita Gopinath, gelişen piyasalara ‘taper tantrum’ uyarısında bulunmuştu.

Gopinath, “Gelişen piyasalar birçok farklı biçimde darbeler alıyor, bu yüzden finansal piyasalarda büyük merkez bankalarından kaynaklanan krizi kaldıramazlar” ifadelerini kullanmıştı.

Düşük ve orta gelirli ülkeler için ekonomik baskılara dikkat çeken Gopinath, ABD’de enflasyonun olası etkilerine de vurgu yaptı.

Gopinath, “ABD’de enflasyonun beklentilerden daha yüksek seviyeye çıkması ve bunun para politikasında daha hızlı bir normalleşmeyi gerektirmesi senaryosuna karşı endişeliyiz” diye konuştu.

Gopinath, merkez bankası yöneticilerinin para politikası patikasıyla ilgili olarak sıklıkla ‘süper açık iletişim’ sağlaması gerektiğini de ekledi.

Deutsche Bank: TL’de hedefimize ulaştık

Deutsche Bank, Mayıs ayında açıkladıkları Türk lirasında uzun pozisyonlanma tavsiyelerini Jackson Hole toplantısından sonra geri çektiklerini söyledi.

Türk lirasının Ağustos ayında değer kaybetmesini beklediklerini belirten banka, Türk lirasının beklenenden iyi performans gösterdiğini fakat toparlanmanın sürdürülebilirliği ile ilgili şüpheleri olduğunu vurgulayarak şu anlık kur hedeflerine ulaştıklarını söyledi.

Turizmin de Türk lirasının sürpriz yükselişinde etkili olduğunu ifade eden Deutsche Bank, bunun fena olmayan yabancı portföy girişleriyle beraber Türkiye’nin ödemeler dengesini ve kur seviyesini desteklediğini belirtti.

Türk lirasının yükselişinin ardındaki ikinci yükselişin carry fırsatlarını değerlendirmek için yapılan girişlerin oluşturduğunu söyleyen banka, küresel kur oynaklığının azalmasıyla Türk lirasının yaz boyunca cazibesinin çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku