Haftaya Bakış: Piyasalar Jackson Hole toplantılarına odaklanacak

0

Yeni haftada yurt içinde kapasite kullanım oranı öne çıkarken, yurt dışında Jackson Hole toplantıları en kıymetli gündem olacak.

23 Ağustos Pazartesi

Yurt dışında öncü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgileri takip edilecek. Avustralya, Japonya, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD bilgileri sırasıyla gün uzunluğu ekranlara düşecek.

  • ABD’de Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi (15.30)
  • İkinci el konut satışları (17.00)

24 Ağustos Salı

Merkez Bankası tarafından Finansal Hizmetler İnanç Endeksi açıklanacak. (14.30)

Endeks Temmuz ayında 164,2 düzeyinde açıklanmıştı.

Avrupa piyasalarında Almanya’nın mutlaklaşmış GSYİH sayıları açıklanacak (09.00).

Almanya’da öncü datalarla GSYİH dönemsel yüzde 1,5, yıllık yüzde 9,2 artış göstermişti.

Macaristan Merkez Bankası (MNB) faiz kararı da Avrupa piyasalarında günün takip edilecek gündem unsurlarından biri olacak. MNB’nin son iki toplantısında otuzar baz puan yaptığı artırımı bu toplantıda da sürdürerek faizi yüzde 1,50’ye çıkarabileceği belirtiliyor.

İngiltere 5, Almanya 7 yıllık tahvil ihalelerine çıkacak.

ABD’de yeni konut satışları, Richmond Fed İmalat Endeksi (17.00), API petrol stokları (23.30) bilgileri bulunuyor. Yeni konut satışlarında yüzde 3,0’e varan bir artış olabileceği varsayım ediliyor.

25 Ağustos Çarşamba

Merkez Bankası, kapasite kullanım oranı ve Gerçek Kesim İtimat Endeksi bilgilerini yayımlayacak (10.00). Kapasite kullanım oranı Temmuz ayında yüzde 76,7 düzeyinde açıklanırken, Gerçek Kesim İtimat Endeksi 114,8 puan olmuştu.

TÜİK ise Sektörel İnanç Endekslerini açıklayacak. Temmuz’da Hizmet Dalı İnanç Endeksi yüzde 5,8 artışla 114,8 puana çıkmıştı.

Küresel piyasalarda günün en değerli verisi Almanya’dan gelecek. Ifo İş Ortamı Endeksi piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Ifo Endeksi bir evvelki ay 100,8 puan olarak açıklanmıştı (11.00). Piyasalarda Endeksin bir ölçü gerileyebileceği beklentisi bulunuyor.

ABD’de MBA mortgage dataları (14.00), sağlam mal siparişleri (15.30), DoE petrol stokları (17.30) dataları izlenecek. ABD’nin 5 yıllık tahvil ihalesi de piyasaların odağında olacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lider Yardımcısı Luis de Guindos konuşma yapacak (11.30).

26 Ağustos Perşembe

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık bilgileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, yurt içi yerleşiklerin döviz durumu ve rezervler öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Yurt dışında günün erken saatlerinde Güney Kore Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek (03.50). Japonya’nın 20 yıllık tahvil ihalesi de Asya piyasaları için öne çıkan gündem olacak.

Avrupa’da kıymetli bir data bulunmazken, öğlenden sonra ABD dataları takip edilecek. ABD’de GSYİH ikinci kestirimi, işsizlik müracaatları (15.30), Dallas Teksas İmalat Aktivite Endeksi, doğal gaz stokları (17.30), Kansas City Fed Endeksinin (18.00) yanı sıra 7 yıllık tahvil ihalesi de öne çıkan gündem unsurları olacak.

27 Ağustos Cuma

TÜİK, Ekonomik İtimat Endeksi ve motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıklayacak (10,00). Ekonomik itimat endeksi Temmuz ayında yüzde 2,3 artışla 100,1 puana ulaşmıştı.

Merkez Bankası, milletlerarası rezervler ve döviz likiditesi bilgilerini yayımlayacak (10.00).

Asya piyasalarda Japonya Tokyo Tüketici Fiyat Endeksi (02.30), Çin’in sanayi şirketleri kârları (04.30) gelecek.

ABD’de ferdî gelirler, öncü mal ticaret istikrarı (15.30), Michigan Tüketici İnanç Endeksi (17.30) ve Baker Hughes sondaj kule sayıları (20.00) dataları takip edilecek.

Kansas City Fed tarafından 40 yılı aşkın bir müddettir gerçekleştirilen Jackson Hole toplantıları başlayacak. 2 Gün sürecek toplantının manşeti “Eşitsiz Bir İktisatta Makroekonomik Politika” olarak belirlendi. Geçen yıl online olarak gerçekleştirilen toplantılar, bu yıl da sanal ortamda yapılacak. Toplantıya Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde ile İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey katılmayacak.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Jackson Hole sempozyumunda konuşacak (17.00). Fed Lideri Jerome Powell’ın Jackson Hole’de Fed’in para siyaseti, varlık alım programı konusunda daha net bir yol haritası ortaya koyması bekleniyor. Bilhassa varlık alım suratının azaltılmaya başlanmasına daha erken kapıyı açmak isteyip istemediği konusunda piyasalara sinyaller göndereceği öngörülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku