Ham petrol fiyatları düştü, gözler gelecek hafta yapılacak olan OPEC toplantısında

0

Müellif: Peter Nurse   

Investing.com – Perşembe günü ham petrol fiyatları düşüş yaşadı. Yatırımcılar, önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda üretim artışı mümkünlüğünü kıymetlendiriyor.

Çarşamba günü 74,25 doları gören WTI %0,5 düşüşle 72,72 dolar olurken Brent %0,4 kayıpla 74,86 dolardan süreç gördü. Çarşamba günü Brent de 2018 yılının tepesi olan 76 doları gördü.

ABD akaryakıt RBOB vadeli süreçleri, %0,7 düşüşle 2,2515 dolara geriledi.

Perşembe günü piyasaları baskılayan şey, gelecek haftaki OPEC+ toplantısında fiyatlardaki süratli artışı önlemek için üretim artışının tartışılacağını sav eden yorumlar oldu.

Suudi Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman’ın, “bu piyasanın denetimden çıkmamasını sağlayarak enflasyonu yatıştırma ve denetim altına almada bizim de rolümüz var” dediği bildirildi.

Bu bilgilendirme, Rusya’dan gelen ve kümenin en tesirli üyelerinden birinin önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda petrol üretiminde bir artış önermeyi düşündüğünü öne süren raporları takip ediyor.

Bu yıl petrol piyasaları, talebin süratle doruğa geri döneceği umutları üzerine şimdiye kadar %40 üzerinde bedel kazandı.

ABD’de artan talep, Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) raporuna yansıdı. Kurum, 18 Haziran ile biten haftada ABD stoklarında 7,6 milyon varil düşüş olduğunu raporladı. Arka arda beşinci haftalık düşüş ile bu seri, 2021 Ocak ayından beri görülen en uzun seri oldu.

Küme, gelecek haftaki toplantıda Ağustos ayı ve bir ihtimal sonrası için üretim kotalarını tartışacak. Global iktisat Covid-19 salgınının yol açtığı tahribattan kurtuldukça OPEC+ istikrarlı bir halde üretimi artırıyor fakat tekrar de günlük 5 milyon varilden fazla üretim kesintisi yapılıyor.

Perşembe günü OPEC+ ile yapılan yıllık görüşmelerinde Hindistan’ın petrol bakanı, artan petrol fiyatlarının tüketiciler üzerindeki tesiri konusunda ihtarda bulunarak “uygun fiyatlı” güç daveti yaptı.

Hindistan dünyanın en büyük üçüncü tüketici ülkesi ve bu yorumlar, toplantı öncesinde üreticiler üzerindeki baskıyı artıracak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku