Ham petrol geriledi; Suudilerin fiyat indirimi, Asya talebinde düşüşe işaret ediyor

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Pazartesi günü ham petrol fiyatları genel olarak düşüş yaşadı. Suudi Arabistan’ın, Asya’daki değerli pazarlara yaptığı fiyat indirimi, dünyanın en büyük ithalatçıları ortasındaki talebin zayıflamaya devam ettiğini ortaya koydu.

Haberin çabucak öncesinde Cuma günü yayınlanan ABD istihdam raporunun beklentilerin hayli altında kalması, ABD iktisadının gücüne yönelik kuşkulara yol açtı; tam da Kuzey Amerika’daki talep dinamikleri, yazın bitmesi ile zayıflamışken. Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu (CFTC) dataları, yatırım uzmanlarının tuttuğu spekülatif net uzun durumların, 2019 Ekim ayından beri gördüğü en düşük düzeye inmesi ile birlikte ham petrole yönelik boğa hissiyatının geçen hafta yeniden sönümlendiğini gösterdi.

WTI %0,6 düşüşle 68,91 dolar olurken Brent %0,6 kayıpla 72,19 dolara geriledi.

Suudi Aramco (SE:2222) hafta sonu, Ekim ayı için tüm ham petrol tiplerinin resmi satış fiyatını düşüreceğini söyledi. Suudilerin en değerli ihracat harmanı Arab Light (Arap Hafif), Dubai/Umman göstergesi üzerinden 1,70 dolara satışa sunulacak. Eylül ayındaki prim 3 dolardı. Reuters’e nazaran 40 sentten fazlası beklenmezken 1,30 dolar beklentilerin hayli üzerinde ve bir yıl içinde bu formda yapılan en büyük indirim.

Bu atılımlar, bilhassa Çin’den alımların, yüksek ticari stoklar ve Delta varyantının yarattığı dalgayı durdurmak için uygulanan kısıtlamaların tesirinden ötürü zayıfladığı bir vakitte artan üretimi kaydırmanın zorluğunu yansıtıyor. OPEC’in en büyük üreticisi Suudi Arabistan, bu ay üretimini günlük 100.000 varil artıracak. Dünya pazarlarındaki genel arzı artırmak için her ay günlük 400.000 varil üretim artışı üzerine yapılan genel bir muahedenin modülü olarak Ağustos ayında günlük 180.000 varil artırım yapmıştı bile.

Bununla birlikte Suudi Aramco, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya olan teslimatlar için değişim yapmadı.

Kuzey Amerika piyasasındaki şartlar, üretim platformları ile rafinerilere ziyan veren İda Kasırgası sonrasında görülen tesirlerle belirsizliğini koruyor.

Güvenlik ve Etraf Uygulama Ofisi (BSEE) Pazar günkü açıklamasında Meksika Körfezi’ndeki petrol üretiminin %88’i ile doğalgaz üretiminin %83’ünün hala kullanım dışı olduğunu söyledi. BSEE’nin yeni güncellemesi bugün gelecek.

Louisiana’da kasırga sırasında kapanan dokuz rafinerinin dördü faaliyetlerine başladı lakin tam kapasiteye dönüş en az birkaç günü alacak. Faaliyete tekrar başlayan dördü, kağıt üzerinde günlük 1,3 milyon varillik bir kapasiteye sahip. Güç Bakanlığı’na nazaran kapalı halde olan beş rafineri, günlük 1 milyon varil ile ABD rafinaj kapasitesinin %6’sını işleyebiliyor.

Baker Hughes’a nazaran Ida Kasırgası, ABD’deki etkin sondaj kulelerinin sayısının geçen hafta altı hafta içinde birinci kere düşmesine yol açtı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku