Ham petrol yükseldi, İran ihracatına ait belirsizlik artıyor

0

Muharrir: Peter Nurse   

Investing.com – Yakın gelecekte İran’dan global pazara ek üretim arzı mümkünlüğü azalırken ham petrol fiyatları Salı günü yükseldi.

WTI %1,2 artışla 71,76 dolar olurken Brent %1 yükselerek 73,60 dolara yükseldi.

ABD Akaryakıt RBOB vadeli süreçleri %0,8 artışla 2,1885 dolar oldu.

Hızlanan aşı programları, pek çok batı ülkesinin Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmesine imkan tanıması ile ham petrol piyasaları bu yıl şimdiye kadar %40 üzerinde artış yaşadı.

Geçen hafta Memleketler arası Güç Ajansı (IEA), global petrol talebinin önümüzdeki yılın sonlarında salgın öncesi düzeylere çıkacağını öngördü.

Bununla birlikte Viyana’daki görüşmeler sürdükçe son birkaç haftadır genel piyasayı baskılayan şey, 2015 nükleer mutabakatının tekrar yürürlüğe girmesinin bir sonucu olarak ABD’nin yaptırımları kaldırması halinde İran’ın ham petrol ihracatına devam etme mümkünlüğü oldu.

Bu türlü bir mutabakat ile global pazara günlük 2 milyon varile kadar ek üretim arz edilebilir.

ING analistlerine nazaran “ABD’nin İran başkanlık seçimlerinden evvel İran nükleer mutabakatına tekrar dönmesi, gitgide imkansızlaşıyor üzere görünüyor. Müzakereler uzayıp giderse yeni bir hükümetin müzakerelere farklı bir yaklaşım getirme potansiyeli var ve bu da muhtemelen rastgele bir mutabakat mümkünlüğünü daha da geciktirebilir.”

Seçimlerde 2019’da ABD tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırıma uğrayan, Batı’nın acımasız eleştirmeni Ebrahim Raisi (İbrahim Reisi) yarışı önde götürüyor.

Öte yandan Salı günü İran, 6,5 kg (14 pound) uranyumu %60’a kadar zenginleştirerek %90’lık nükleer silah derecesine yanlışsız bir adım daha attığını söyledi. Bu, müzakerelerle ilgili karışıklıkları artıracak bir adım.

Yatırımcıların gözü bir yandan da merkez bankasının, ultra genişlemeci para siyasetini ne vakit dizginlemeye başlayacağına dair ipuçları için Fed’in iki günlük toplantısında. Ayrıyeten Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık ham petrol arz dataları de takip edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku