Ham petrol yükseldi, OPEC arz konusunda temkinli

0

Müellif: Peter Nurse   

Investing.com – Salı günü ham petrol fiyatları yükseldi lakin Covid-19’dan ötürü tekrar uygulanmaya başlanan kısıtlamalarla ilgili telaşlar ortasında artışlar sonlu kaldı.

WTI vadeli süreçleri %1,5 artışla 67,45 dolar olurken Brent %1,2 yükselerek 69,87 dolara ulaştı. Her ikisi de Pazartesi günü %2,5 civarında düşüş yaşadı.

ABD akaryakıt RBOB vadeli süreçleri, %1,4 artışla 2,2655 dolara yükseldi.

Güneydoğu Asya, Avustralya ve ABD’de olay sayıları artıyor lakin en çok telaş verici olan Çin’deki artış.

Çin Pazartesi günü rekor sayıda günlük olay bildirdi ve ülkenin büyük kısmında uygulanmaya başlayan kısıtlayıcı önlemler, yakıt talebi görünümüne ziyan veriyor.

Bununla birlikte ham petrol fiyatları, piyasaya arzı geri getirme konusunda OPEC+’nın benimsediği nispeten temkinli yaklaşımın da yardımıyla bu yıl yaklaşık %40 daha yüksek.

ING analistleri, “piyasada son vakitlerde görülen zayıflığın, OPEC+’dan reaksiyon görme mümkünlüğü düşük olsa da bunun fazlası kümesi endişelendirmeye başlayabilir” dedi.

Eylül ayında toplantı olacak ve ING analistlerine nazaran “bu toplantı vakti fiyatlardaki zayıflık artarsa kümenin genişleyici planına geri döndüğünü görme olasılığımız” var. “Bu nedenle petrol fiyatlarındaki her düşüşün, hayli kısıtlı olduğunu düşünüyoruz.”

Öte yandan Libya’nın National Oil Corporation’ı, Salı günkü açıklamasında petrol boruhattında görülen bir sızıntının, Gallo petrol alanındaki üretimi günde 70.000 varil düşüreceğini söz etti.

EIA’nın Kısa Vadeli Güç Görünümü raporu öncesinde Amerikan Petrol Enstitüsü, ham petrol arz raporunu her zamanki saatinde paylaşacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku