Hazine Bakanı Lütfi Elvan: “Son periyotta döviz kuru geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki tesirinin daha da arttığını görüyoruz”

0

Investing.com – Bursa İş Dünyası Buluşması programında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, enflasyonla uğraşın tüm siyasetlerin başında geldiğini ve tek hane gayesinin başarılacağını belirterek iktisada dair şu açıklamalarda bulundu:

  • Enflasyon nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önündeki en temel manidir.
  • Yüksek enflasyonun olduğu bir ortamda endüstrici de önünü göremez, sağlıklı karar alamaz, uzun vadeli yatırım yapmaya da yürek edemez, işte bu yüzden enflasyonla gayret tüm siyasetlerimizin merkezinde yer alıyor. Biz bu sorunu bir bütün olarak ele alıyoruz.
  • Kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyonla uğraştan kopmayacağız.
  • Enflasyonla gayrette beklentiler kanalının ne kadar kritik bir rol oynadığını biliyoruz, kararlı siyasetimiz ve uygulanan siyasetler enflasyonda üst istikametli beklentinin kırılmasında tesirli olacak.
  • Döviz kuru istikrarı hayli kıymetli, son periyotta döviz kuru geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki tesirinin daha da arttığını görüyoruz.
  • Kur istikrarının sağlanması ve enflasyonun düşmeye başlamasıyla birlikte ülkemizin risk primi de düşecek, sermaye girişi de artacak, Türk lirası varlıklara talep artacak ve oluşan inanç ortamı istikrarlı büyümeyi de beraberinde getirecek.
  • Geçmişte de yüksek enflasyon sorunu yaşadık, başarılı siyasetlerle enflasyonu düşürdük, tekrar başaracağız lakin bunun için sabır ve dayanağa muhtaçlığımız var. Biz hükümet olarak sizlerin yükünü alacak ve işlerinizi hızlandıracak düzenlemeleri yapmakta kararlıyız.
  • Bizim için kıymetli olan büyümenin sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığıdır, büyümeden tüm vatandaşlarımızın en uygun biçimde faydalanmasını dilek ediyoruz.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku