Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: “2021 yılında yüzde 8’in üzerinde büyüme bekliyoruz”

0

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2021 yılında yüzde 8’in üzerinde büyüme beklediklerini söyledi.

Bakan Elvan, Kocaeli’de iş dünyası ile yaptığı buluşmada açıklamalarda bulundu. Elvan, Türkiye iktisadının salgın sürecinde büyümeye devam ettiğine işaret ederek, Sanayi, büyümenin motoru haline gelmiş durumda. 2021’in ikinci çeyreğinde üretim ihracat ve baz tesirinin katkısıyla yüzde 20 üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Öncü göstergeler iktisatta büyüme ve yatırım eğiliminin 3. çeyrekte de sürdüğünü gösteriyor. 2021 yılı için yüzde 8’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz.” dedi.

Bu yılın büyüme performansı açısında dikkat cazip bir özelliğinin yüksek büyümenin düşük cari açık ile gerçekleştirecek olması olduğuna işaret eden Elvan, “Dünya ihracatından aldığımız hisse artıyor. Cari açıktaki düşüş dış finansman ve ülke riski baskısını azaltmada da kritik bir rol oynayacak. 2021 yılında ulusal gelirin yüzde 3’ü civarında bir cari açık vermeyi bekliyoruz. Bu muvaffakiyetin temelinde Türk endüstrisi bulunuyor.” biçiminde görüş belirtti.

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku