Hazine ve Maliye Bakanlığından IMF açıklaması

0

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “IMF ile bir muahede imzalanmamış ya da program münasebetine girilmemiştir. IMF SDR imkânı, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır.” açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Basın yayın organlarında IMF SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatına ait gerçeği yansıtmayan bilgilerin yer aldığı ve tezvirat yapıldığı görülmektedir.

Ülkemiz 1947 yılından bu yana IMF üyesi olup, bahse husus kuruluşta yüzde 0,98 sermaye hissesine sahiptir.

IMF, 23 Ağustos 2021 tarihinde Kovid salgını nedeniyle üye ülkeleri desteklemek hedefiyle toplam 650 milyar ABD Doları fiyatında SDR tahsisatı, öbür bir sözle şartsız rezerv takviyesi sağlamıştır.

SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota hisseleri oranında yapılmaktadır. Örneğin bu son tahsisatla; ABD’ye 112,9 milyar ABD Doları, Almanya’ya 36 milyar ABD Doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD Doları meblağında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota hissesine karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu mevzuda bir muahede imzalanmamış ya da program bağlantısına girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır.

SDR tahsisatı fiyatı memleketler arası rezervlerimizde yer almakla birlikte, Bakanlığımızın TCMB nezdindeki hesaplarında takip edilecektir. SDR tahsisatına ait bilgilere IMF’nin internet sitesinden ulaşılabilmektedir.”

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku