İda New York’u vurdu, işsizlik müracaatları, Çin’in teknoloji devleri – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – İda Kasırgası’nın kalıntıları New York ve New England’ı vurdu. İşsizlik müracaatları raporu, Cuma günkü istihdam raporu öncesinde işgücü piyasası için bir bakış sunacak. Euro ve kripto paralar, dolar karşısında daha da yükseldi. Apple (NASDAQ:AAPL), ödeme sürecine ait çabaya taban hazırlıyor ve Alibaba (NYSE:BABA), Pekin’in eşitsizliği azaltmak için yaptığı baskının bedelini ödüyor.

İşte 2 Eylül Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Zayıf ADP raporu ile Cuma günkü istihdam raporu ortasında işsizlik müracaatları

Zayıf görünen ADP istihdam raporunun, Fed’in en azından Kasım ayına kadar para siyasetinde sıkılaşmaya gitmeyeceği beklentilerini güçlendirmesinin akabinde iktisatla ilgili yeni datalar geliyor.

Haftalık işsizlik müracaatları, öteki yüksek sıklıktaki datalarda görülen sakinliğin bir sonucu olarak işten çıkarmaların artıp artmadığını gösterecek. Birinci işsizlik müracaatlarının geçen hafta 353.000’den 345.000’e düşmesi bekleniyor. Enflasyon baskıları düşünüldüğünde her zamankinden daha çok ilgi çekecek olan, ikinci çeyrek işgücü maliyet sayıları olabilir. Temmuz ayı fabrika siparişleri raporu da paylaşılacak.

Günün ilerleyen saatlerinde Atlanta ve San Francisco Fed Liderleri Raphael Bostic ve Mary Daly’nin konuşmaları olacak.

2. İda New York’u vurdu

İda Kasırgası’nın kalıntıları New York City’yi vurarak en az sekiz vefata ve Hudson (NYSE:HUD) ırmağının her iki yakasında da harika hale yol açtı.

New Orleans’ta hafta sonu yaşandığı üzere yüksek hacimli sağanak yağışların ağır sele neden olması nedeniyle yaygın elektrik kesintileri oldu.

Pennsylvania ve New England’ın büyük kısmında ekstrem hava ikazları yapıldı.

Bu gelişmeler, dünyanın en büyük sigorta ve reasürans şirketlerine müracaatlarda büyük artışa yol açabilir. Munich Re ve Swiss Re (OTC:SSREY) payları %1,2 kıymet kaybetti.

3. Borsa yükselişte; gözler Apple ve ödeme şirketlerinde

ABD pay senedi piyasaları bir nebze yüksek açılacak lakin dikkatler yavaş yavaş Cuma günkü resmi işgücü piyasası raporuna döndüğünden son 10 günün süreç aralığında seyrediyor.

Dow Jones 48 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,2 yükseldi.

İlgi çekebilecek paylar ortasında Apple var. Çarşamba günü şirket, üçüncü taraf ödeme şirketlerinin uygulama mağazası aracılığıyla daha fazla süreç gerçekleştirmesine müsaade vermeyi planladığını söyledi (İnternet üzerinde global regülasyon aracılığıyla görülen değişim rüzgarının önünde eğiliyor). Bu atılım ile Spotify (NYSE:SPOT) ve Netflix (NASDAQ:NFLX) üzere isimler, Apple’ın uygulama mağazası üzerinden işlenen abonelik fiyatlarının daha birçoklarını elinde tutacak.

İlgi çekecek olan başka isim elektronik araç (EV) şarj altyapısı şirketi ChargePoint olacak. Şirket, ikinci çeyrekte Avrupa ve ABD’deki KONUT nüfuzunun beklenenden süratli artmasıyla yıllık gayesini yükseltti.

Broadcom (NASDAQ:AVGO) ve Hewlett Packard Enterprise (NYSE:HPE), kapanış sonrasında raporlarını sunacak.

4. Dolardaki zayıflık Euro ve kriptoda artışa sebep oldu

Piyasa Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alımlarını azaltma mümkünlüğünü hesaba katmaya başladıkça Euro dolar karşısında üç haftanın yükseğini gördü.

ECB, Pandemi Acil Durum Programı kapsamında varlık alım oranını arttırmıştı. Bankanın, en azından bu alımları azaltacağına dair spekülasyonlar, son siyaset toplantısının hesaplarında Ağustos ayında %3 ile 13 ayın yükseğine çıkan enflasyonun çok yükseldiğinin kabul edilmesinden bu yana arttı.

Euronun hareketi, Fed lideri Jerome Powell’ın Cuma günkü konuşmasından bu yana doların gösterdiği zayıflık modelinin bir kesimi. Bu, kripto paraların da yükselmesine sebep oldu ve kriptolar %5 üzerinde artış yaşadı.

5. Alibaba, ‘ortak refahı’ destekleyecek

Teknoloji devinin fiyatındaki sarsıntının bedeli, gitgide daha net ve hiç olmadığı kadar büyük. Devlet dayanaklı Zhejiang Daily’nin Perşembe günü bildirdiğine nazaran Alibaba, hükümetin “ortak refah” için yeni teşebbüslerini desteklemek ismine 2025 yılına kadar 100 milyar yuan (15,5 milyar dolar) tahsis edeceğini söyledi.

Gazeteye nazaran Alibaba’nın yatırımı, küçük ve orta ölçekli teşebbüsleri ve tarımı desteklemek ve 20 milyar yuanlık bir “ortak refah geliştirme fonu” kurmak için kullanılacak.

Zhejiang merkezli Alibaba, değerli ölçüdeki kârını hissedarlardan hükümet projelerine yönlendiren son isim oldu: geçen hafta Tencent 7,7 milyar dolarlık bir fon duyururken Pinduoduo (NASDAQ:PDD), birinci 100 milyon dolarlık kârını hayırsever maksatlara ayıracağını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku