İhracat iklim endeksi Ağustos’ta son 5 ayın en düşük düzeyine geriledi

0

Investing.com –  İmalat bölümünde yapılan ihracatı ölçen İhracat İklimi Endeksi, Ağustos ayında 57,7 düzeyinden 55,9’a geriledi. Bu düzey Mart sonrası en düşük düzey oldu. Endekste büyüme eşiği olan 50,0 düzeyi korunsa da son aydaki düşüşle 5 ayın en düşük düzeyine gerileme yaşandı.

İstanbul Sanayi Odası’nın raporuna nazaran ticaret yapılan ekonomilerden Euro Bölgesi güçlü kalırken Asya, ABD ve İngiltere’de yavaşlama oldu. İhracat yapılan oranın 4’te 1’ini kapsayan 5 ülkeden Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’da büyüme tarafında hafif yavaşlama olurken İtalya’da ise son yılların en güzel dönemsel büyümesinin gerçekleşmesi olumlu yansıdı.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şu açıklamayı yaptı:

“Ağustosta bilhassa Euro Bölgesi’nde güçlü büyümenin devam etmesi, Türk imalatçılarının ihracat faaliyetlerini güçlü biçimde desteklemeye devam etti. Öbür yandan son periyotta ABD ve Birleşik Krallık üzere pazarlarda büyüme suratları yavaşlarken talebin güç kaybettiğine yönelik işaretler gözlendi. Bu nedenle firmaların umudu, yılın geri kalanında şartların güçlü ve sürdürülebilir bir süratte güzelleşmeye devam etmesi tarafında.”

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku