İktisada olan itimat Ağustos ayında yükseldi

0

Investing.com –  TÜİK’in aylık olarak hazırladığı ve vatandaşın (üretici ile tüketici) genel ekonomik duruma ait değerlendirmelerini, beklenti ve eğilimlerini ölçen Ekonomik İtimat Endeksi, Ağustos ayında optimist eşik olan 100,0 düzeyi üzerinde kalamaya devam etti. Temmuz’da 100,1 olan endeks, Ağustos ayında %0,7 oranında artarak 100,8 bedeline yükseldi.

Ekonomik inanç endeksindeki artış, gerçek kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat kesimi itimat endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Gerçek kesim itimat endeksi bir evvelki aya nazaran Ağustos ayında %0,1 oranında artarak 112,2 kıymetini, hizmet bölümü itimat endeksi %1,2 oranında artarak 116,1 kıymetini, perakende ticaret bölümü inanç endeksi %0,6 oranında artarak 110,3 bedelini, inşaat kesimi inanç endeksi %7,1 oranında artarak 92,4 bedelini aldı. Tüketici inanç endeksi %1,6 oranında azalarak 78,2 pahasını aldı.

Evvelki gün açıklanan sektörel inanç endeksi de hizmet dalında %1,2, perakende ticaret bölümünde %0,6 ve inşaat dalında %7,1 artış göstermişti.

Müellif: Necdet Erginsoy

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku