İmalat PMI, son 8 ayın doruğuna çıktı

0

Investing.com – İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nın açıkladığı imalat PMI, Ağustos ayında 54,10 ile Ocak ayı sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en süratli ve emniyetli referans kabul edilen imalat PMI, Mayıs ayında 50,0 büyüme eşiği altına gerilemesinin akabinde Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yükseldi. İSO raporuna nazaran son ayda bilhassa yeni ihracat siparişlerinde keskin büyüme kaydedildi. Üretim, müşteri talebindeki güzelleşmeye bağlı olarak üst üste üçüncü ay artış gösterdi ve yeni ihracat siparişlerinde kaydedilen güçlü büyüme kimi firmalarda üretimin artmasına katkı sağladı. Büyüme temmuza kıyasla daha düşük oranda olmakla birlikte güçlü gerçekleşti.

Firmaların iş yüklerini karşılama gayretleri, satın alma faaliyetlerinde ve istihdamda daha bariz artışları beraberinde getirdi. İstihdamda ocak ayından beri en yüksek artış gerçekleşti. İmalatçılar birikmiş işlerinin artmasına mahzur olabildiler ve birikmiş işler üst üste ikinci ay yatay seyretti. Kimi anket iştirakçileri, istihdamın artırılması muhtaçlığına vurgu yaptı. Tedarik zincirlerindeki gecikmeler, girdi temin etmeye yönelik eforları olumsuz etkilemeye devam etti. Bu durum, girdi maliyetlerinde ve sonuncu eser fiyatlarında keskin artışların devam etmesine katkı yaptı. Buna karşın ağustosta enflasyonist baskılar gevşeme belirtileri gösterdi. Ağustos ayında hem girdi hem de en son eser stokları arttı. Girdi stoklarında son 12 ayın, en son eser stokları ise son 69 ayın birinci artışı kaydedildi. Firmalar, yeni siparişlerdeki yükselişe ve arz kahırları karşısında önlem alma gayretlerine bağlı olarak üretim öncesi stoklarını artırdı. Müşteri teslimatlarında yaşanan zorlukların ise en son eser stoklarında yükselişe yol açtığı belirtildi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI ağustos bilgilerine nazaran, takip edilen 10 bölümden biri hariç tamamı ağustosta üretim artışı sağlarken, en güçlü büyüme süratli formda toparlanan kara ve deniz taşıtları üretiminde gerçekleşti. Bölümlerin birçoklarının yeni siparişlerinde de artış gözlenirken birkaç dal bilhassa ihracatta güçlü performans sergiledi. Öte yandan, tedarik zincirlerindeki aksamalar öne çıkmaya devam etti ve bu durum hem girdi hem de sonuncu eser fiyatlarındaki artışların sürmesine yol açtı. Kara ve deniz taşıtlarının yanı sıra giysi ve deri eserleri, dokuma, makine ve metal eserler dallarında de üretim besbelli güzelleşmeler gösterdi. Üretimi yavaşlayan tek kesim metalik olmayan mineral eserler bölümü oldu. Takip edilen kategoriler içerisinde yeni siparişlerin en besbelli yavaşlamayı gösterdiği metalik olmayan mineral eserler bölümünde üretim aylık bazda üst üste altıncı kere azaldı.

Yeni alınan siparişler altı bölümde artış kaydederken, üretimde olduğu üzere yeni siparişlerde de en süratli genişleme kara ve deniz taşıtları kesiminde gerçekleşti. Birçok kesim, yeni ihracat siparişlerinin ivme kazanmasından dayanak aldı. Bilhassa dokuma ile besin eserleri bölümlerinde güçlü ihracat performansı kaydedildi. Yeni siparişlerdeki iyileşmelere ve üretim ihtiyaçlarındaki yükselişe bağlı olarak, istihdam artışı kaydeden dal sayısı temmuzda altı iken ağustosta yediye yükseldi. Satın alma faaliyetlerinde geniş çaplı artış gözlenirken, yalnızca iki kesimde girdi alımları azaldı. İmalatçılar girdi alımı yaparken, artan teslimat müddetleriyle müsabakaya devam etti. En besbelli gecikmeler, elektrikli ve elektronik eserler ile makine ve metal eserler bölümlerinde gerçekleşti. Ağustos ayında dalların çoğunluğunda enflasyonun gerilemesine karşın, arz kısıtları girdi maliyetlerinde artışlara yol açtı. Girdi fiyatlarındaki en keskin artış metalik olmayan mineral eserler kesimi firmalarında kaydedildi. Emsal halde en son eser fiyatları da artmaya devam etti, fakat artışlar genel olarak daha sonlu seviyelerde gerçekleşti. Satış fiyatlarındaki en süratli artış dokuma dalında, en düşük oranlı artış ise giysi ve deri eserleri dalında ölçüldü. Girdi temininde yaşanan zorluklar, ağustosta birden fazla dalda girdi stoklarının azalmasına yol açtı. Bununla birlikte, üretim öncesi stokların bariz bir biçimde arttığı kimyasal, plastik ve kauçuk dalı üzere kimi istisnalar da kelam konusuydu.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku