İmalat ve sanayi dalında inanç Haziran ayında yükseldi

0

Investing.com – TCMB’nin aylık olarak hazırladığı imalat endüstrinde faaliyet gösteren işyerlerinin, mevcut fiziki kapasitelerine nazaran fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının incelendiği imalat sanayi kapasite kullanım oranı Haziran ayında bir evvelki aya nazaran 1,3 puan artarak %76,6 düzeyine yükseldi. Mevsimsel tesirlerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir evvelki aya nazaran 1,1 puan artarak %76,3 oldu.

İmalat sanayi bölümündeki yetkililerin yakın vadeye dair beklentilerini ölçengerçek kesim itimat endeksi, Haziran ayında bir evvelki aya nazaran 2,7 puan artarak 113,0 düzeyine yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim inanç endeksi Haziran’da bir evvelki aya nazaran 2,7 puan artarak 109,8 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsü, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki toplam istihdam, genel gidişat, mevcut toplam sipariş ölçüsü ve sabit sermaye yatırım harcamasına ait değerlendirmeler endeksi artış istikametinde etkilerken, mevcut mamul mal stoku ve son üç aydaki toplam sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi azalış istikametinde etkiledi.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku