İngiltere Merkez Bankası: “Stablecoin ödemeleri de bankalar üzere düzenlenmeli”

0

İngiltere Merkez Bankası, klâsik para ünitelerine endekslenmiş olan stablecoin’lerin ödemelerde kullanılması hâlinde klâsik finans bankalarıyla tıpkı formda düzenlemelere tabi olması gerektiğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey tarafından dün yapılan açıklamada, Maliye Bakanı Rishi Sunak tarafından ortaya atılan ve “Britcoin” olarak isimlendirilen merkez bankası para ünitesinin çıkartılıp çıkartılmayacağı konusunda rastgele bir kararın verilmedi açıklandı.

İngiltere Merkez Bankası ismine konuşan Lider Andrew Bailey, dijital para ünitelerinin finansal istikrar üzerinde büyük bir tesir yapacak hâle gelmesi durumunda şu andakinden çok daha fazla düzenlemenin gerektiğini söz etti. Bailey’e nazaran, ödeme aracı olarak kullanılan stablecoin’ler ticari banka parası yahut banka mevduatı olarak bilinen para üniteleriyle birebir standartları karşılamalı. İngiltere Merkez Bankası, şu anda İngiliz bankalarında perakende mevduat olarak tutulan paranın beşte birini yeni dijital para ünitelerine yatırıldığı mümkün bir senaryo modellediğini açıkladı.

Stablecoin nedir?

Stablecoin’ler, volatiliteyi önlemek için prestiji para ünitelerine endekslenerek istikrarlı bir bedele sahip olan kripto para üniteleridir.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku