İnşaat maliyetleri rekor düzeye yükseldi

0

Investing.com –  İnşaat Maliyet Endeksi, personellik ve materyal ayrımında inşaat maliyetlerindeki değişimleri ölçen fiyat endeksidir. Gereç ve personellik kalemlerinin ve yüklerinin belirlenmesi için yapı tiplerini temsil edildiği proje ve eserlerdeki fiyat değişimleri hesaplanır.

İnşaat maliyet endeksindeki yükseliş doğal olarak tüketicinin de konut ya da tamamlanmış inşaat seçeneğini daha değerliye alması manasına gelir.

TÜİK’in aylık olarak hesapladığı inşaat maliyet endeksi, Haziran ayında bir evvelki aya nazaran %2,89, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %42,48 arttı. Böylece maliyet endeksi ölçüm tarihi içindeki en yüksek düzeye çıktı. Eylül 2018’de kur tesiriyle %40 düzeyine yaklaşan inşaat maliyet endeksi Haziran ayında %42,48 ile rekor kırdı. Bir evvelki aya nazaran gereç endeksi %4,23 arttı; personellik endeksi %0,40 azaldı. Ayrıyeten bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran materyal endeksi %53,70, personellik endeksi %19,88 arttı.

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir evvelki aya nazaran %2,85, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %42,49 arttı. Bir evvelki aya nazaran gereç endeksi %4,15 arttı; personellik endeksi %0,29 azaldı. Ayrıyeten bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran gereç endeksi %53,90, personellik endeksi %20,08 arttı.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir evvelki aya nazaran %3,05, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %42,46 arttı. Bir evvelki aya nazaran gereç endeksi %4,49 arttı; personellik endeksi %0,81 azaldı. Ayrıyeten bir evvelki yılın birebir ayına nazaran gereç endeksi %53,06, personellik endeksi %19,15 arttı.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku