İş raporu, ölümcül İda, sayanora Suga – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD istihdam raporu TSİ 15.30’da yayınlanacak ve salgın sonrası Fed’in sunduğu nakdî teşviki azaltma planının ertelenmesi umudunu destekleyebilir. İda Kasırgası kuzey doğuda vefat ve yıkım izleri bıraktı ve ayrıyeten Meksika Körfezi’ndeki petrol şirketleri için hala sorun teşkil ediyor.

1. İş raporu, Fed’in aksiyon planına ait ipucu verecek

Çalışma Bakanlığı Ağustos ayına ilişkin resmi istihdam raporunu paylaşacak. Son Covid-19 dalgası ABD’yi etkilerken ADP’nin özel dal işe alım anketi de işe alımlarda ivme kaybı yaşandığını gösterdi.

Ortak kestirim, geçen ay ortasına hakikat 750.000 iş artışı olduğu istikametinde. Bu, son iki aya nazaran düşüş olsa da toparlanma konusunda yeniden de kıymetli bir ilerleme işareti.

Ortalama saatlik kar büyümesinin Temmuz ayında %0,4’ten %0,3’e düşmesi bekleniyor. Bu da iktisat yine açılırken düşük fiyatlı hizmet işlerinin büyük oranda tekrar başlamasının bir yansıması. İşsizlik oranının Temmuz ayında %5,4’ten %5,2’ye düşmesi bekleniyor.

Bunun, Fed’in Eylül toplantısında tahvil alımlarını azaltmasına teşvik etmeye yetip yetmeyeceği ise temel merak konusu.

2. İda’nın ölümcül imzası

İda Kasırgası’nın ABD’nin kuzeydoğusunu vurması ile en az 45 kişi hayatını kaybetti. Ölen şahısların birden fazla, sel sularının altında kalan arabalarda mahsur kalan insanlardı.

Selin yarattığı yıkım, güç kesintileri ve şiddetli sağanak, bölgedeki 60 milyon kişiyi etkiledi. Bu durum, önümüzdeki haftalarda perakende satışlar ve üretim üzere yüksek frekanslı iktisat datalarına yansıyabilir.

Fitch Ratings, sigortalanabilir toplam zararın 25 milyon dolar olduğunu varsayım ediyor. Bu, bu kış Texas’ı ve Güney’i vuran Uri Kasırgası’nın sarstığı sigorta sanayisi için problemleri artıracaktır.

3. İş raporu öncesinde paylar yükseldi

ABD piyasaları piyasa öncesinde yükseldi fakat hareketler ve hacim, iş raporu öncesinde kıymetsiz düzeylerde.

Dow Jones 58 puan artarken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,1 yükseldi.

İlgi odağında olabilecek paylar ortasında, ABD’li düzenleyiciler tarafından uçuşları askıya alınan Virgin Galactic var. Düzenleyiciler, şirketin kurucusu Richard Branson ile bir küme insanın yaz başında hayli ses getiren uçuşu sırasında pilotların, güvenlik ikazlarını dikkate almadığı istikametindeki tezlere ait soruşturmayı bekliyor.

Öbür isimler ortasında ise beklenenden daha güçlü karlar paylaşan Broadcom (NASDAQ:AVGO) ve salgın sayesinde yaşadığı büyümenin sürat kaybettiği görülen DocuSign (NASDAQ:DOCU) var.

4. Japonya başbakanı Suga gidiyor

Başbakan Yoshihide Suga istifa edeceğini söyledikten sonra Nikkei %2 yükseldi fakat yen sakin kaldı.

Olimpiyat Oyunlarını düzenleme konusundaki ısrarı, hükümetin hala denetim altına alamadığı Covid-19 dalgasını beslemek olarak algılandığı için Suga’nın prestiji yerle bir olmuştu. Enfeksiyonlar bir hafta evvel tepe yapmış üzere görünse de hala bir evvelki dalgalara nazaran yaklaşık üç kat fazla.

Kimileri tarafından Suga’nın ayrılışı, uzun müddettir vazife yapan Başbakan Shinzo Abe’nin istifası üzerinden bir yıl geçmişken, Japon siyasetinde yeni ve görece bir istikrarsızlık çağının habercisi olarak görüldü. Lakin dolar, 109,20 puan ile yen karşısında sakin seyretti.

5. İda yıkımı üzerine petrol 70 doları geçti

İda Kasırgası’nın Meksika Körfezi’ndeki güç komplekslerinde yarattığı yıkımın, düşünüldüğünden daha uzun süreceğine dair raporlar ile ham petrol fiyatları 70 doları geçti.

Kısmen, helikopter pistinin aldığı ziyan, işçinin sondaj platformlarına gidişini engellemesinden ötürü Körfez üretiminin dörtte üçü hala kapalı. Buna ek olarak Louisiana’daki elektrik kesintileri de eyaletteki rafinerileri alt üst etmeye devam ediyor.

Buna karşılık sel baskını sonrasında hayat olağana dönene kadar kuzeydoğudaki talepte azalma bekleniyor.

Baker Huges’un ABD sondaj kulesi sayısı ve CFTC’nin spekülatif net durum bilgileri, her zamanki saatinde yayınlanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku