JPMorgan, TCMB faiz kararı hakkında varsayımlarını paylaştı

0

TÜİK’in bugün açıkladığı Ağustos ayı enflasyon sayılarını pahalandıran JPMorgan, TCMB’den dördüncü çeyrekte faiz indirimi beklemeye devam ettiklerini bildirdi.

Zayıf çekirdek bilgiye karşın 2021 yıl sonu için enflasyon iddiasını yüzde 15,0’dan yüzde 15,5’e yükselten JPMorgan, Ağustos ayında manşet enflasyonda üst istikametli sürprizin besin fiyatlarındaki artıştan geldiğine işaret etti ve çekirdek fiyat baskılarının ise zayıfladığını savundu.

TCMB’nin son yatırımcı toplantısında çekirdek enflasyona odaklanacağını söylediğini hatırlatan JPMorgan, “Bu nedenle TCMB’nin Ağustos ayı enflasyon sayılarından çok biçimde endişelendiğini düşünmüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

TCMB’nin yanılgı yapmak için çok fazla hissesi olmadığını ve bankanın yılın dördüncü çeyreğinde 2 adet ellişer baz puanlık faiz indirimi yapacağını öngörmeye devam ettiklerini de vurgulayan JPMorgan, siyaset faizinin 2022 sonunda yüzde 15,0 olmasını beklediklerini de belirtti.

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku