Kardemir’den brüt kâr marjı rekoru

0

Kardemir’in net kârı 2021’in ikinci çeyreğinde 770 milyon TL’lik piyasa beklentisinin üzerine çıkarak 919 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin operasyonel kârlılığı beklentilerin üzerinde gerçekleşirken tarihsel olarak kaydedilen en yüksek brüt kâr marjına da bu çeyrekte ulaşıldı.

Garanti BBVA Yatırım, brüt kâr ve FAVÖK’ün artan ürün fiyatlarının etkisiyle yıllık bazda çok yüksek büyüme kaydettiğinin altını çizerken brüt kâr marjının yıllık 25,2 puan artarak yüzde 33,7 olduğunu söyledi.

Şirketin 2020 yılı sonundaki 809 milyon TL’lik net borç pozisyonundan bu çeyrek 919 milyon TL’lik net nakit pozisyonuna döndüğünü söyleyen kurum, bunun çok önemli bir pozitif gelişme olduğunu belirterek “Kardemir’in sonuçlarını beğendik ve hisse etkisini olumlu olarak değerlendiriyoruz. Hisse için endeks üzeri tavsiyemizi devam ettiriyoruz” diye ekledi.

“Kur riski yönetimi sonuçlara olumlu yansıdı”

Yapı Kredi Yatırım, güçlü çelik makasının ve başarılı kur riski yönetiminin sonuçlara olumlu yansıdığını belirtirken şirketin ikinci çeyrek itibariyle nakit akışından korunma muhasebesini hayata geçirdiğini ve bunun da finansalları desteklediğini söyledi.

“Açıklanan sonuçları olumlu değerlendiriyoruz ve 12 aylık hedef hisse fiyatı tahminimizi 11 TL olarak koruyup, AL tavsiyemizi sürdürüyoruz” diyen kurum, hem satış fiyatının seyri hem de talebin canlı olmasından dolayı yılın ikinci yarısında da güçlü sonuçlar görmeyi öngörüyoruz.

Oyak’tan 2021 net kâr güncellemesi

Oyak Yatırım da Kardemir’in beklentileri aşan net kârını olumlu karşıladıklarını söylerken operasyonel performansın büyük ihtimalle 2021’in üçüncü çeyreğinde zirve yapacağını bellirtti.

“Hedge uygulamalarına başlanmasını olumlu buluyoruz” diyen kurum, 2021 için FAVÖK ve net kâr tahminlerini yükselterek 4.411 milyon TL ve 2.998 milyon TL’ye çıkardıklarını söyledi. Kurum önceki FAVÖK tahmini 3.166 milyon TL civarında bulunurken net kâr tahmini 1.847 milyon TL seviyesinde bulunuyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku