Küba, kripto paraları yasal tabana oturtmak istiyor

0

Bloomberg’in bildirdiğine nazaran, Küba’daki komünist hükümet, kripto para ünitesi süreçlerinin bir ödeme aracı olarak yasallaştırılmasını dört gözle bekliyor. Ülkenin merkez bankası, dijital para ünitelerinin ticari bir süreç aracı olarak yasal kullanımını tesis etmelerini sağlayacak yasal bir çerçeve oluşturacağını belirtti.

Merkez bankası ayrıyeten dijital para üniteleriyle çalışan yahut faaliyet gösteren şirketler için lisans verecek. Küba halkı hâlihazırda Bitcoin, Ethereum ve Tether üzere tanınan kripto para ünitelerini aslında yaygın olarak kullanıyor.

Süreçler üzerinde ağır devlet denetimine sahip ülkelerde kripto para üniteleri, yaptıkları her ödemeyi beyan etmek istemeyen vatandaşlar ortasında tanınan bir araç haline geldi. Çoklukla merkez bankaları ve hükümetler kripto para süreçlerini kara para aklama ve uyuşturucu ticareti üzere yasa dışı faaliyetlere bağlar. Küba Bankası ayrıyeten dijital para ünitelerinin kullanıcıları için dolandırıcılık üzere ek risklerle kontaklı olduğunu da açıkladı. Yasa dışı faaliyetleri önlemek için banka, dalı düzenlemeyi dört gözle bekliyor.

Venezuela ve Arjantin üzere ülkelerde kripto kullanımı büyük ölçüde arttı. Ayrıyeten El Salvador, önümüzdeki ay doların yanında Bitcoin’i resmi para ünitesi olarak kabul edecek. Ülkelerde dijital varlıkların süratli büyümesi, ağların merkezi olmayan tabiatına ve klâsik havale fiyatlarına kıyasla düşük maliyetlerine bağlı.

Bu makale birinci olarak Kriptofoni üzerinde yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku