Küresel e-ticaret pazarı %14 artışla 4,9 trilyon dolara koşuyor

0

HANDE BERKTAN

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile Deloitte Digital işbirliğiyle hazırlanan TÜBİSAD “Ekonominin Dönüştürücü Gücü, E-Ticaret Etki Analizi 2020” raporu Kovid-19 etkisiyle e-ticaret harcamalarının yüzde 45 arttığına işaret ediyor.

“E-ticaret Etki Analiz Raporu”, sektör bileşenleriyle yapılan görüşmeler ile 220’den fazla işletme ve 1500 tüketici ile yürütülen saha çalışması sonuçlarına dayanıyor.

Dünya genelinde internet kullanan her 5 kişiden 4’ü e-ticareti deneyimledi

Küresel e-ticaret trendlerinin incelendiği raporda, Kovid-19 salgınının etkisiyle 2020 yılında dünyada internet kullanan her beş kişiden dördünün e-ticareti deneyimlediği vurgulanıyor. Salgın sürecinde farklı yaş gruplarından ve ekonomik düzeyden tüketicilerin yanı sıra KOBİ ve girişimler de ilk kez e-ticaret deneyimini yaşarken, tüketici beklentilerindeki değişim ile farklı kategori ve ürün segmentlerine doğru hızlı bir yönelim göze çarpıyor.

Türkiye’de e-ticaretin hane halkı tüketim harcamaları içerisindeki payı %8’e ulaştı

Raporda dikkat çeken bir diğer başlık ise e-ticaretin, hane halkının tüketim harcamaları içerisindeki artan payı oldu. Türkiye Kovid-19 etkisiyle hızla büyüyen bu küresel pazar içerisinde e-ticaretin GSYH’ye oranının yüzde 4,5’e ulaşması ile birlikte 2020 yılında olgun pazarlar arasına girmiş görünüyor. Türkiye’de e-ticaret harcamaları 2020 yılında 226 milyar TL olurken, yurtiçi satıcıların e-ticaret hacmi 216 milyara yükselmiş bulunuyor. E-ticaret harcamaları Kovid -19 salgınının etkisiyle

yüzde 45 oranında büyüme sergiledi. E-ticaret harcamalarının yerli hane halkı nihai tüketim harcamaları içerisindeki payı yüzde 8 olurken, e-ticaret alışverişlerinin yüzde 63’ünün mobil uygulamalar üzerinden yapıldığı görülüyor.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan “E-ticaret Kovid-19 salgını ile birlikte küresel ticarette çok önemi bir konuma oturdu. Pandemi ile birlikte bu doğrultuda yepyeni bir döneme girdiğimize inanıyoruz. Bu trend memnuniyet verici olmakla birlikte, bölgeler arası dijitalleşme farklılıkları, e-ticaretin faydalarının tabana yayılımı açısından tehdit oluşturuyor. Dijital olgunluk seviyemizi tüm bölgelerimizde yükseltebilirsek, küresel çapta ciddi bir büyüme yakalayan e-ticaret alanında ülkemizi daha da ileri seviyelere taşıyabiliriz.” dedi.

E-ticarette en çok tercih edilen alışveriş kategorisi %85 oranla giyim oldu

Kovid-19 salgını ile e-ticaret yapan tüketicilerin e-ticaret alışveriş sıklığının arttığı görülüyor. E-ticarette tüketicilerin tercihlerinin incelendiği araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 51’i, e-ticaret kanallarının tercihinde en etkili faktörün uygun fiyat olduğunu belirtiyor. Tüketicilerin e-ticarette en yaygın alışveriş yaptığı kategori yüzde 85 oranla giyim ürünleri olurken, tüketicilerin yaklaşık yarısı pandemi döneminde dijital içerik kullanımlarını artırdığını belirtiyor. Tüketicilerin en çok tercih ettiği e-ticaret kanalı ise yüzde 91 oranla e-ticaret pazaryerleri.

E-ticaret ekosisteminin büyüme trendlerine de yer verilen raporda, e-ticarete katılan işletme sayısının 2015’ten bu yana toplam yüzde 43 oranında arttığı vurgulanıyor. Geçtiğimiz yıl toplam satışları içerisindeki internet satış payının arttığını belirten işletmelerin oranı yüzde 65 olurken, işletmelerin yüzde 22’si internet satış kanalı için ek istihdam oluşturduklarının altını çiziyor. Kovid-19 salgını sona erdikten sonra da internet satışlarının artacağını düşünen firma oranı ise yüzde 39.

Türkiye’de e-ticaret 1,9 milyon kişiye istihdam sağlıyor

Raporda, e-ticaretin toplam istihdama 1,9 milyon çalışanla katkıda bulunduğuna işaret ediliyor. Örneğin e-ticaret, kargo sektöründe yüzde 65 istihdam artışı sağladı. Kayıt içerisinde ekonomiye net katkı sağlayan sektörün, Türkiye’de toplam vergi katkısı 56 milyar TL olarak gerçekleşti.

Lojistik sektörü e-ticaretle büyüdü

Raporda e-ticaretin, lojistik ve ödeme sistemleri gibi bileşenleri arasında dijital dönüşüm süreçlerine olan katkısı da gözler önüne seriliyor. İşletmelerin yüzde 81’i internet satışlarıyla dijital yetkinliklerinin arttığını belirtiyor. Geleneksel lojistik sektöründe mikro dağıtım gibi çeviklik ve teknoloji odaklı yeni değer önerileri gelişirken, lojistik sektöründe 2020 yılında yapılan tüm gönderiler içerisinde e-ticaretin payı yüzde 60 olarak ölçülüyor.
Türkiye’de e-ticaret ile birlikte elektronik ödemelerin hızla yaygınlaştığı ve benimsendiği gözlemleniyor. 2020 yılında kartlı ödemelerin toplam e-ticaret işlemleri içerisindeki payı yüzde 61 olurken, 2019’dan bugüne e-cüzdanın toplam e-ticaret işlemlerindeki pay artışının yüzde 50 olduğu görülüyor.

Günümüzde e-ticaret, yeni iş modellerini destekleyici, yeni teknolojiler ve inovatif uygulamaların ortaya çıktığı bir ekosistemi destekleyen gelişme oldu. Gelişen dijital süreçler iş gücü optimizasyonu sağlayabilmekte ve işletmelerin üretkenliğini artırabilmekte. Dolayısıyla e-ticaret, işini yurtiçi ve küresel pazarlarda büyütmek isteyen tüm işletmeler için büyük fırsatlar sunmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku